Vodní želvy se od suchozemských liší tím, že mají celkově slabší tělo, méně vyklenutý krunýř a mezi prsty plovací blány. Na suchu i ve vodě jsou rychlejší než ostatní typy želv. Jsou převážně masožravé.

Chov

Z úvodu vyplývá, že tyto želvy mají jiné nároky na chov.

Chovají se v takzvaném akvateráriu, což je akvárium s plochou souše. Nad souší by měl být zdroj tepla, protože želvy se rády vyhřívají. Další zařízení akvaterária jsou kameny na dně, mohou být i rostliny, ale dospělé želvy je někdy rády ožírají, u větších akvaterárií filtr a topení.

Pro zjištění jak velké akvaterárium potřebujete si počínejte následovně: délka má být pětkrát větší než je délka karapaxu, šířka třikrát větší a hloubka u dospělých želv dvakrát větší, u mláďat taková, aby se stojící želva mohla nadechnout. Na každou další želvu pak připočteme jednu třetinu plochy.

Akvaterárium se čistí (výměna vody) podle velikosti. Malá, asi tak do patnácti litrů se čistí jednou za týden. Velká, nad padesát litrů, s filtrem se mohou čistit i po několika týdnech, čtyři až šest, a jednou za týden čistit filtr. Já mám osmdesátilitrové, vodu v něm měním jednou za šest až osm týdnů, každý týden čistím filtr a jsem spokojen. Želvu můžete chovat i v jezírku, to se čistí asi dvakrát ročně, na zimu ale želvy přemístěte do tepla. Chovat je tam lze od dubna do září.

U vodních želv zimuje jen malá část druhů. Pokud zimuje zrovna váš druh, pozná se to podle chování: v listopadu snižte teplotu vody a pokud bude želva hodně spát, můžete ji zkusit dát zimovat.

Zazimovává se následovně, do starého akvária, či jiné nepropustné bedýnky, dejte 4-5 centimetrů vody a střešní tašku nebo jinou rouru tvaru půlválce, pod kterou si želva může zalézt.

U druhu želva nádherná (Trachemys scripta) zimují jen některé poddruhy! Ale nikdy ž. nádherná nezimuje déle než 6-10 týdnů. Pokud teplota v zimě stoupne k 10°C, želva se může probudit. Pokud k tomu dochází často přestaňte se zimováním. Platí, že je lepší nezimovat než zimovat špatně.

Potrava

Obecně želvy v mládí přijímají pouze masitou potravu. Samozřejmě můžeme nabídnout býlí, ale želva ho většinou odmítne. Rostlinnou potravu nabízíme až tak od pátého roku věku a v dospělosti tvoří téměř polovinu stravy. To co želva jí se může lišit nejenom druh od druhu, ale i jedinec od jedince, takže doporučuji vyzkoušet co se právě vaší želvě bude zamlouvat. Masitá složka mohou být larvy pakomárů, žížaly, plži(i s ulitou), libové hovězí, kuřecí, rybí maso ap. Ve stravě musí být hodně vitaminů hlavně vitaminů A, C a D. Pozor pokud je vaše želva tlustá, poznáte podle toho, že při zatahování noh do krunýře se záhyby na kůži vyboulí, omezte potravu, přežírání není zdravé.

U mláďat krmíme každý den, protože potřebují hodně energie na růst. U dospělých, deset a více let krmíme už pouze třikrát týdně.

Řeč těla

Když pochopíte, co vám chce želva říci proniknete do tajů jejího života.

Zde jsou významy základních projevů želvy:

Jestliže želva plave u stěn akvária znamená to, že zkoumá nové prostředí nebo je nespokojená.

Když vystrkuje hlavu z vody, tak zkoumá okolí.

Pokud "hladí" druhou želvu po hlavě jde o projev páření, takto si samec ž. nádherné namlouvá samici, ale pozor může jít i o dva samce.

Jestliže leží na ostrůvku s nataženýma nohama, odpočívá, vyhřívá se na slunci, nerušte ji.

Nemoci

Jakmile želva začne vykazovat příznaky onemocnění okamžitě ji přemístěte do karanténní nádrže, v ní by měla být denně vyměňována voda a udržována teplota okolo 27°C. A sledujte její chování

Nejčastější onemocnění jsou tyto:

Avitaminóza (nedostatek vitaminů):Je častá u mláďat. Onemocnění se nazývá křivice (rachitida). Léčení ne vždy pomáhá, je nutné zajistit veterinární ošetření. Želva potřebuje dostatek vápníku, vitaminů A a D (ze Slunce). Nedostatek vápníku se pozná podle měknutí krunýře.

Plísně: Plísně jsou časté po poraněních. Prevencí je občasné vykoupání v mírně sladké vodě a dodržování čistoty.

Infekce: Infekce bývá nejčastěji způsobena bakteriemi. Vodní želvy jsou k ní náchylnější, protože může nastat ze špinavé vody. Postihuje krunýř i kůži. Projevuje se boláčky až vředy či abscesy (kapsy naplněné hnisem). Mohou vést až k otravě a uhynutí zvířete. Nezbytné je zajistit veterinární ošetření.

Cizopasníci (parazité) :Jsou vnitřní a vnější. Bývají to roztoči a pijavky. Nebezpeční jsou tím, že způsobují poranění, což je vstup pro infekci. Vnější parazity musíme mechanicky odstranit. Vnitřní se do těla dostávají s potravou, v tomto případě se o vhodném způsobu léčby poraďte s veterinářem.

Choroby očí: Bývají způsobeny chybou ve výživě (nedostatek vitaminu A) nebo nevhodnými podmínkami (chladná či špinavá voda). Způsobují zánět spojivek, zákal očí a při zanedbání léčby vedou až k oslepnutí. Dbejte proto na čistotu a správnou výživu.

Trávicí potíže: Projevují se průjmy nebo naopak zácpou a nestrávenou potravou v trusu. Příčin je mnoho - cizopasníci, infekce, špatný jídelníček, ale i šok, či prudké kolísání teploty. V případě potřeby se poraďte se zkušeným chovatelem nebo veterinářem o vhodné léčbě.