Pakliže hledáte novou práci, nezáleží jen na vaší dosažené praxi, chování a zevnějšku. Důležitý je také váš životopis, který je obvykle prvním výběrovým kolem. Věnujte tedy jeho přípravě dostatek času a nezapomeňte na důležité informace.
Sedíte-li u počítače anebo držíte v ruce pero, zapamatujte si první fakt – životopis musí být přehledný, jednoduchý a nevtíravý. Zapomeňte na barevná a hlavně ozdobná písma. Pokud se hlásíte na uměleckou profesi, svá díla připojte jako přílohy.
Prvotní bod je nadpis – životopis anebo Curriculum vitae nesmí být příliš velké a tučné.
Hned pod nadpisem přijdou osobní údaje. V nich nezapomeňte zmínit celé jméno, datum narození, adresu, telefon, případně e-mail a rodinný stav.
Na řadu by měl přijít průběh vzdělání. Zde je nutno připomenout, že nejnovější údaje, tudíž poslední dosažené vzdělání se uvádí jako první a postupuje se dolů, nejnižší dosažené vzdělání pak uvádějte střední školu, nikoli základní.
Dost důležité, a v dnešní době obzvlášť, jsou jazyky a jejich znalost a také práce na počítači. Vlastníte-li jakékoli osvědčení či certifikát, napište jaký.
Nyní uveďte dosaženou praxi. Veškeré pracovní pozice, trvání a v případě možné upřesnění profese.
A jako poslední uveďte Další dovednosti – sem patří řidičský průkaz, kurzy, také volnočasové aktivity apod. Nemusíte vypisovat vše, spíše se zaměřte na to, co by váš budoucí zaměstnavatel ocenil, čím můžete být přínosem. Například zajímá-li vás historie a denně čtete dějepisné knihy, nemusíte uvádět, hlásíte-li se na místo vedoucího potravinové prodejny. Užitečnější to bude v případě pozice redaktora s tímto tematickým zaměřením.