K čemu je jarní detoxikace vhodná?

 

Jarní detoxikace, můžeme ji také nazvat půst, je pro naše tělo něco jako dovolená. Nebo jako když si pozvete údržbáře do domu, aby vám ho dal do pořádku. V době půstu nebudeme zbytečně zatěžovat náš organismus, aby se mohl vyčistit a v pořádku dál fungovat. Zkrátka zastavíme navyklou stravovací rutinu a vědomě se vyčistíme.

 

Půst může mít blahodárné účinky:

  • Na trávicí systém a detoxikaci organismu.
  • Na zvýšení energie a zlepšení kondice.
  • Na zlepšení soustředěnosti a myšlení.
  • Při léčbě ze závislostí – cigarety, alkohol, atd.
  • Na zbavení přebytečného tuku.
  • Na zklidnění nervového systému.
  • Při onemocnění jako je alergie, astma, kožní onemocnění, revma a střevní onemocnění.
  • Na čistou a hebkou pleť.
  • Při přechodu na nový životní styl.
 

První krok: Nejprve si v klidu rozmyslete, co chcete omezit

Očistný půst samozřejmě neznamená být přes měsíc o vodě. Důležité je nedělat nic pod tlakem. Pokud se na to necítíte, nechte to raději na příští rok. Aby měl půst nějaký smysl, měli byste do toho mít chuť. Záleží to jen na vás, děláte to přeci kvůli sobě. V klidu si rozmyslete, co byste v jídle chtěli omezit. Méně masa? Méně alkoholu? Méně mléčných výrobků? Méně tuku? Méně sladkostí? Či naopak co byste do jídelníčku rádi zařadili. Více ovoce a zeleniny? Více rybího masa?

 

Druhý krok: Vyberte si formu půstu, která vám bude nejvíce vyhovovat

Existuje mnoho druhů půstu a mnoho rad. A to je dobře, protože každému vyhovuje něco jiného. Ze široké škály si vyberte ten, který se vám bude nejvíce zamlouvat a bude pro vás nejvhodnější a nejsnadnější. Třeba si vyberete nějaký z našich tipů. Denně by se mělo pít nejméně dva litry vybrané tekutiny.

 

1. tip: Bylinné čaje

Mátový čaj – pro zklidňující a posilující účinky na nervovou soustavu, pro tlumení žaludečních potíží, zvracení a nadýmání.

Kopřivový čaj – při léčení ekzému a senné rýmy, tišení bolestí u záchvatu dny

Pampeliškový čaj – čistí játra, záněty očí, působí na zánět močových cest, ledvinových kamenů, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči, léčí žaludek.

Zelený čaj – přírodní antioxidant, pozitivní vliv na zažívání, obsahuje kofein, který povzbuzuje látkovou výměnu a prokrvování mozku, působí proti rakovině žaludku, snižuje obsah cholesterolu a tuku v krvi

Bílý čaj – přírodní antioxidant, pozitivní vliv na zažívání, působí proti stresu a napomáhá při spalování tukových buněk a zabraňuje vzniku nových.

Americký jilm – při zánětu tračníku, možno použít jako klystýrový roztok.

2. tip: Džusový půst

V žádném případě popíjení džusů z krabice! Ale šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny. Jsou lehce stravitelné, posilují imunitu a nezatěžují trávicí systém. Obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů, živých enzymů a dalších látek. Pití čerstvě vylisovaných šťáv čistí a detoxikuje organismus, snižuje nadváhu, podporuje trávení a dodává tělu energii.

 

Mandarinková, či banánová šťáva – působí proti stresu

Celerová šťáva – na „mozek“, zklidňuje nervový systém, můžeme kombinovat s mrkví

Šťáva z listové zeleniny – působí proti únavě

Zelná, či grepová šťáva – čistí organismus

Šťáva z pomerančů, jablka červené řepy a zázvoru – vitamínová pikantní bomba, zmírňuje projevy chřipky a rýmy

 

3. tip: Kombucha

Kombucha je prospěšný živý nápoj. Je lahodná, osvěžující a velmi zdravá. Obsahuje vitamíny skupiny B, látky, které odstraňují toxické látky z těla a nepřímo napomáhají při nádorových onemocnění. Navíc podporuje imunitní systém.

 

4. tip: Klystýrové nálevy

Klystýr, neboli výplach střev, je jedna z nejstarších technik detoxikace těla. Jde s půstem ruku v ruce a je velice účinná. O tom ale někdy jindy. Pokud vás tato metoda láká, konzultujte ji raději s vaším lékařem.

 

Třetí krok: Určete si dobu čistící kúry 

Určitě byste neměli držet půst celých 40 dní. Ideální je týden. Více jak deset dní už naopak tělu škodí. Takže rozhodně ne déle! V případě, že nemáte prázdniny, či dovolenou je jasné, že přes den stejně něco sníst musíte. V práci, ve škole, či při jiné činnosti přemýšlíte, fyzicky se namáháte, a proto je jídlo nezbytné. Citlivým lidem by se mohlo udělat nevolno.

A tak je možná pro většinu z nás nejlepší varianta, držet půst pouze jeden den v týdnu po dobu celého postního období. Jedná se tedy o přibližně šesti týdenní program, do kterého si rozložíte 6 dnů. Je dobré určit si vždy jeden den, můžete se na to alespoň dopředu připravit (například vždy ve čtvrtek). Jeden den se vydržet dá, a když si představíte, že je to jednou, maximálně dvakrát do roka, není to zas tak strašné.

 

Čtvrtý krok: Najděte si spřízněnou duši

Zkuste se domluvit s vaší kamarádkou/kamarádem, který tuto kúru podstoupí s vámi. Ve dvou se to lépe táhne. Ještě lépe, pokud vás bude víc a uspořádáte půstovou party. Vzájemná podpora a výměna zkušeností vám v případě krize navzájem dodá chuť pokračovat. Je dobré dát vědět o svých úmyslech i svým blízkým doma.

 

Pátý krok: Připravit, pozor, teď

Sice to všechno děláte pro sebe (nebo snad ne?), ale motivace nesmí chybět. A tak když už vám nic nebrání proces půstu projít, ujasněte si, co od půstu očekáváte, proč ho děláte a sami sobě si slibte, že po ukončení kůry si zasloužíte nějakou odměnu. Co? To už nechám na vás. Zkuste to a uvidíte sami. Budete se cítit daleko lépe. A pro ten pocit to za to stojí. Přeji vám pevnou vůli a hodně zábavy.

 

Zdroj www.mezinami.cz