Točité, segmentové, bočnicové nebo obložené betonové schodiště. Základní čtyři typy schodišť, ze kterých můžeme vybírat do svých interiérů. Správná volba schodiště, jeho správné umístění a realizace nejsou rozhodně nic jednoduchého, a proto se zde určitě vyplatí odborná rada projektanta či specializované odborné firmy.
Co právě „frčí"
Dnešní trend stylu schodišť je jasně dán – jednoduchost, vzdušnost a lehkost. Nejčastěji je volen přímý typ schodiště, který je nejen tvarově jednoduchý a čistý, ale designérům umožňuje zaměřit se na volbu dílčích materiálů na schodnice, podstupnice či zábradlí. Díky barevné i tvarové rozmanitosti dnešních materiálů se schodiště může stát malým uměleckým dílem.
 

Lomené schodiště

Prostorové důvody nás ovšem mnohdy donutí k volbě lomeného schodiště. Ani zde se nemusíme omezovat na jedno řešení, můžeme zvolit schodiště do tvaru písmen L, S či U. Lomená otevřená schodiště často slouží jako hlavní vstupní prostor do historických objektů, do recepcí nebo veřejně přístupných interiérů a velkých luxusních vil, kde působí jako skutečná dominanta vstupních hal. Především praktické je pak malé točité schodiště, které vyřeší téměř každý problém s prostorem, neboť zabere nejmenší počet čtverečních metrů – také je však nejméně pohodlné.
 

Mít svůj styl

Samostatnou kapitolu tvoří materiály, které propůjčí schodišti osobitý styl. Tradičním materiálem je dřevo, které interiéru dodává přírodní atmosféru a s nímž rozhodně nic nezkazíte. Celodřevěná schodiště však z pohledu bytového designu působí plně, někdy až těžkopádně, a nejčastěji jsou proto využívána v klasických či dobových interiérech. Ovšem i zde je možné odlehčení subtilnějším kovovým typem zábradlí či volnými schodišťovými stupni bez podstupnic, kotvenými do boční schodnice. Snad jedna z mála výtek, která směřuje k funkčnosti dřevěných schodů, je všeobecně známý specifický zvuk vrzajícího dřeva.

Kovově chladné

Oblíbeným materiálem pro výrobu schodišť je také kov, který se dnes řadí mezi trendově nejžádanější. Kovová schodiště se vyrábí buď z povrchově upravované oceli a nebo nerezu. Jsou velice pevná a odolná, ale do interiéru vnášejí chladný, až průmyslový vzhled. Ten se dá zjemnit kombinací s tzv. teplými materiály, například dřevem. Mezi designové lahůdky bezesporu patří schodiště v kombinaci kovu a skla.

Dejte si obklad

Samostatnou variantou, která je typická pro betonové schodiště, je obklad dřevem či keramickou dlažbou. Rozhodneme-li se pro betonové schodiště, musíme předem vědět, že monolitická schodiště působí ve vzdušném typu interiéru jako těžký prvek. Navíc je během stavby hojně používáno řemeslníky, a tudíž je betonový podklad opotřebován dříve, než si jej stihneme obložit povrchovým materiálem. Ozdobou betonového schodiště bývá nejčastěji designové zábradlí a originální materiálové provedení nášlapů. S tímto typem schodiště se nejčastěji setkáme v rodinných domech jako s vedlejším, tzv. zadním schodištěm.

PĚT VLASTNOSTÍ SPRÁVNÉHO SCHODIŠTĚ

1. Funkčnost – schodiště musí přesně odpovídat použití, pro které je určeno. Interiérové schodiště rozhodně nepatří do venkovních prostor.
2. Pohodlnost – dostatečná šířka schodiště a výška nášlapů.
3. Tuhost – tato vlastnost je odrazem vhodnosti použitých materiálů výrobcem tak, aby nedocházelo ke tvarové deformaci schodů v prostoru, tzv. vlnění.
4. Odolnost schodnic proti opotřebení – vzniklé rýhy a vrypy na povrchu schodnice ukazují na použití měkkých či nedostatečně zpracovaných materiálů. U celodřevěných schodišť je jasnou volbou tzv. tvrdé dřevo – buk, dub, javor, jasan. Mechanickou odolnost podporuje kvalitní povrchová úprava schodnic. U exteriérových schodů by samozřejmostí povrchové úpravy měla být i antikorozní vrstva.
5. Hlučnost schodů neboli jejich rezonance – této vlastnosti je důležité si všímat při kotvení schodiště u stěny. Zvuk schodů by se neměl přes kotvící příčku nést do sousedící místnosti.

Jako šperk

Mezi další nestandardní designové prvky patří u schodišť například ocelová lana suplující zábradlí, podtrhující vzdušnost a lehkost celé konstrukce, dále kusy plechu nebo plastu, a to jak v ploše na zábradlí, tak i na stupních a podstupních.

Také tvrzené sklo je hojně používáno nejen na schodnice, ale i jako výplň schodišťového zábradlí. Není třeba dodávat, že v těchto případech jde skutečně o solitérní atypická schodiště, která naplno odráží spojení „individualita – osobnost – styl".

Důraz na detail

Neopomenutelným detailem je bezesporu zábradlí. Podstatnou měrou se podílí na celkovém působení schodiště v interiéru, dokončuje jej stejně jako tečka větu.

Zábradlí může být umístěno jak vertikálně, tak horizontálně. Mezi vertikální členění patří například svislé tyče, které navíc opticky prostor výškově prodlužují, takže v interiéru sehrávají hned dvojí roli. Další možností, jak si pohrát s prostorem, jsou horizontální šikmé výplně, jež schodiště tzv. vyplní a opticky sníží.

Pokud máme málo místa, můžeme zajít do extrému a použijeme schodiště bez zábradlí nebo pouze s jednostranným zábradlím – jednoduchým madlem. Tato varianta je využívána nejčastěji v moderních loftových bytech nebo v exteriérech.

Zde je třeba zdůraznit, že tento typ schodiště je méně bezpečný a doporučuje se spíše pro uživatele samotáře nebo extravagantní osobnost odvážného ražení než například pro rodiny s malými dětmi.