Zimní zahrady

V současné době jsou zimní zahrady moderní trend, jak vylepšit svůj dům či byt o zelenou oázu klidu. Zimní zahrady jsou místem relaxace a odpočinku plné zelených rostlin. Svůj původ nacházejí zimní zahrady v Anglii, kde jsou hojně využívány i díky častým deštivým dnům.
Z Anglie se dostávala móda domů včetně zimní zahrady postupně i k nám, i když často tyto doplňky rodinných domů či bytů řešily těžké problémy, jako například vysokou pořizovací cenu. Ovšem největším problémem bylo udržení tepla v zimních dnech. I tyto problémy jsou už jen historie, a tak i díky tomu stále příbývají domy, které mají zimní zahrady.
Zimní zahrady tak skvěle propojí váš dům s přírodou ve vaší zimní zahradě, kde si můžete užívat i zimní dny s pocitem exotického léta. Navíc zimní zahrady jsou skvělým místem pro pěstování rostlin. Můžete zde pěstovat i exotické rostliny, jako například citrusovníky a podobně. Váš dům tak získá krásný doplňěk, který je i velice prospěšný. I proto je o zimní zahrady stále větší a větší zájem.

Šenk:

Zimní zahrady – další možnosti
V některých větších zimních zahradách se dokonce někdy objevují i jezírka či menší vodní hladiny, které dodávají ještě více pocit harmonie přírody. Samotné zimní zahrady jde také provést v několika stylech. Pokud se rozhodnete, můžete mít zimní zahrady ve stylu japonské zahrady. To by poté měl být v zimní zahradě zastoupen i kámen, prim by přitom měly hrát bonsaje.

zimní zahrada:

Lodžie, Balkony

Zasklívání lodžií a balkonů – módní trend nebo praktické zlepšení panelového bytu?
O tom, že zasklívání lodžií či balkonů si mezi obyvateli panelových bytů získává stále více popularity, není pochyb. Důkazem toho může být procházka kterýmkoli sídlištěm, kde zasklenou lodžii najdeme snad na každém paneláku. Otázka zní – jde jen o módní trend, nebo zasklení přináší také užitek?

Jaké jsou důvody pro zasklení lodžie, balkonu?

  • Snížení pronikání hluku z ulice či silnice
  • Výrazné snížení nákladů na vytápění
Balkonsystem:

Jsme rozhodnuti pro zasklení. Co pro to musíme udělat?

  • Oznámení o stavebních úpravách popř. stavební povolení – montáž zasklení lodžie je považována za stavbu, a proto vám vzniká povinnost oznámení stavebnímu úřadu, popř. žádost o stavební povolení. Informace o způsobu oznámení získáte na příslušném stavebním úřadě v místě vašeho bydliště.
  • Souhlas majitele domu, družstva
  • Odborný posudek ohledně nárazového větru – z důvodu velké zasklené plochy

Zasklení provést svépomocí nebo využít služeb odborné firmy?

V tomto případě se doporučuje využít služeb odborné firmy. To proto, neboť vzhledem k velké váze zasklení se kladou zvýšené nároky na pečlivost a profesionalitu provedení v důsledku bezpečnosti celého díla. Montážní firma totiž bere na sebe veškerou zodpovědnost. Při výběru firmy hledejte pouze ty dodavatele, kteří nabízejí pouze certifikované materiály a systémy.

Jaké existují druhy zasklení lodžií a jaký z nich je pro nás ten správný?

V zásadě existují dva základní druhy – rámové a bezrámové.

Rámové: skleněné tabule u tohoto systému jsou samostatně ohraničeny hliníkovým rámem.
Mezi jejich přednosti patří:.

  • možnost lakování libovolnou barvou
  • velká odolnost a pevnost
  • do rámu nemusí být použito bezpečnostní sklo

 
Bezrámové: jsou oblíbené zejména pro:

  • pro svou estetičnost a jednoduché a praktické ovládání
  • lehčí bezpečnější mytí tabulí
  • posuvná či otočná skla lze mnohdy snadno úplně otevřít

Na kolik peněz mě takové zasklení vyjde?

Cena zasklení se odvíjí v prvé řadě od velikosti a hlavně na tvaru balkonu. Ceny obou druhů konstrukce se pohybují zhruba ve stejných relacích. Přibližně se počítá cca 5.000,– Kč/m2 – tzn. cena zasklení průměrné panelákové lodžie nás vyjde na cca 25.000,– Kč. Samozřejmě pokud se rozhodnete jako celý dům pro zasklení všech lodžií, můžete se dostat na zajímavou cenovou nabídku.

Co když nemám potřebnou hotovost?

Pokud právě nedisponujete větším obnosem peněz, nemusíte zoufat, protože většina seriózních firem vám bude schopna zajistit zasklení vaší lodžie formou splátek.

Juhas: