Do Norska k mořskému rybolovu jsem se dostal asi před deseti lety. Zavolal mi kamarád a říkal: „Pepo, jestli máš čas, pojeď se mnou do Norska rybařit, je to tam výtečné“. Já na to: „Petře, já jsem chytal ryby naposledy, když jsem byl kluk v Jundrově u Komínského mostu, měl jsem 14 nebo 15 roků“.

Nechal jsem se zlákat. Z Roztoku jsme jeli do Trelleborgu velkým trajektem 6 hodin. Z Trelleborgu jsme projížděli krásnou rovinatou krajinou přes Švédsko a poté jsme přejeli hranice s Norskem, kde už začínají fjordy. Jezdíme do Aure – velkého kempu, který zde vybudoval kamarád z Brna. Máme zde k dispozici motorové čluny 5 až 6 metrů dlouhé, s výkonnými motory. Na jaře chytáme velké tresky, které mají kolem jednoho metru. Ti, kteří mají štěstí, uloví tresku dlouhou i přes metr. Lovíme i mníky a mořské ďasy. Na podzim jsou hlavně vidět velká hejna kelerů a makrel.

V loňském roce zde chytil jeden známý i měsíčníka stříbřitého, což je ryba vážící kolem 60 kg a žije většinou v teplých vodách. V tu chvíli si také člověk uvědomí, jak se planeta mění – ryby, které žijí na Kubě se dostanou Golfským proudem až ke břehům Norska. Bylo to nevídané, že se tam tato ryba objevila. Byla to úžasná podívaná. Příroda kolem je překrásná, je zde čisto a zažíváme i setkání se zvěří, kterou jinak nikde nepotkáte – s vlkem, s mořskou vydrou anebo s losem.

Při chytání v Norsku musíte být opatrní a dbát příkazů místních lidí, abyste se nesetkali se žralokem. Čili, jak se začne zvedat voda, tak se rychle vraťte, vytáhněte loďku na břeh a vyčkejte, než se moře zase ustálí. Musíte pořád pamatovat na to, že jste pořád ti suchozemci a nemůžete si troufat na věci, na které si troufnou jen Norové, kteří tam žijí.

Své úlovky si můžete dovézt domů, nicméně nové nařízení povoluje pouze 15 kg filet. Můžete si dovézt nějakou trofej, např. když chytíte velkou rybu, můžete si dovézt hlavu na vypreparování.

Mám rád mořské ryby, ale i ty naše sladkovodní – candát je výborný. Když si ale dovezete rybu z Norska, kterou jste sami ulovili, máte k ní úplně jiný vztah. Rodina je vždy napjatá co dovezu. Na Vánoce připravujeme mořskou i sladkovodní rybu. Z těch sladkovodních tradičně kapra a z těch mořských mořského pstruha.

Kdo si jednou zajel zarybařit do Norska, vždy se tam znovu vrátil. V mém případě tomu není jinak.

Josef Segeťa – Chladservis