Země ropy, zlata a barevných písků

Pouštní země na březích Perského zálivu leží na východě Arabského poloostrova a sousedí s Katarem, Ománem a Saudskou Arábií. V poslední době na sebe toto teritorium upozorňuje nejenom těžbou černého zlata, ale také překrásnými plážemi, supermoderní architekturou, orientálními bazary, rovněž čistotou, pořádkem a bezpečností.

Čisté moře, výlety do pouště, lyžování na písečných i sněhových stráních – v obchodním centru Mall of the Emirates, luxusní hotely – Burj Al Arab, obchody s oděvy, šperky a elektronikou a nad tím vším dohlížejí z výšky minarety stovek mešit – jedna z nich se jmenuje Jumeirah a je v Dubaji, nejstarší z nich se jmenuje Bidiyah a je v emirátu Sharjah. U zrodu federace sedmi autonomních emirátů (SAE) stál Sheik Zayed, který je dodnes uctíván všemi obyvateli a každoročně v den výročí vzniku federace se konají velkolepé oslavy. Emiráťané mají všude vlajky, auta jsou pomalovaná portréty šejka Zajeda a na těch nejnepřístupnějších skalních masivech jsou nápisy s jeho jménem. Národní hrdost je opravdu nefalšovaná, vidíte ji na každém kroku a projevuje se i v udělování víz, která jsou pouze turistická, pracovní a rezidenční. Nikdy nezískáte občanství, pouze v případě, že zde vlastníte nemovitost, získáte na 99 let vízum rezidenta. Emiráťan si může vzít cizinku, Emiráťanky nikoliv a muži si mohou pořídit až čtyři manželky, ale každá z nich má právo i po případném rozvodu na pravidelné placení výloh všech životních nákladů původním manželem. Emiráťané po sňatku mají od státu zdarma rodinný dům a peněžní dar, který je v přepočtu vyšší než půl miliónu našich korun.

Ráj na zemi překrásně doplňuje i příroda. Křišťálově čisté a teplé moře, zvlněné roviny pokryté v každém emirátu jinou barvou písku a v Ománském zálivu neuvěřitelné množství různých druhů ryb – počínaje žralokem a konče mečouny a sépiemi. Každý emirát má svoji barvu hornin a písečných dun (Dubai – červená, Sharjah – hnědá, Ajman – krémová, Umm al-Qaiwain – šedomodrá, Ras al-Khaimah – bílá, Fujairah – černá, Abu Dhabi – světle červená), ale také svého šejka ve vládním kabinetu. Volby se tu nekonají, politické strany tu nemají a v čele země stojí vždy šejk největšího emirátu, tedy první muž Emirátu Abú Zabí (Abu Dhabi).

Nejmodernější a nejluxusnější tvář SAE je vyjadřována ve stavbách nejoriginálnějších staveb – plachetnice, dvojčata, rozevřená kniha, palmové ostrovy, atd. Nejlepší světoví architekti a stavební firmy pracují neuvěřitelně kvalitně a rychle. To, co se u nás staví několik let, je dokončeno v emirátech za pár měsíců.

ŠEJK NENÍ ŠVEJK, a proto vřele doporučujeme navštívit tuto federaci a vedle nákupů zlatých šperků, hodinek, elektroniky, koření, nádherných látek a tkaných koberců se zamyslete nad naším přístupem k práci a nad našimi národními tradicemi a hrdostí.
Z cest J a I.

pokračování příště