Hasiči jsou tu od toho, aby nejen hasili požáry našich domů a majetků, ale také pomohli při katastrofách, ale i menších nepříjemnostech. To vše vyžaduje nejen odolnost vůči stresu, ale také výbornou fyzičku. Je proto povinností každého hasiče se věnovat alespoň částečně nějakému sportu a co víc – tomu požárnímu.

Historie požárního sportu

Právě tak totiž požární sport vznikl – nutností upevnit síly hasičů. Ročně se konají různé soutěže požárního sportu a zahrnují hned několik možných disciplín. Ale zpět k původu tohoto v posledních letech velice populárního sportu.

Do ČR se požární sport dostal v roce 1967 a to ze Sovětského svazu. Rok na to se naši první sportovci – hasiči účastnili mezinárodní soutěže. I když šlo o blesku rychle nacvičení, umístili se na druhém místě, v disciplíně požární útok. Další léta již došlo k preciznímu cvičení, proto i výsledky byly úchvatné a medaile se jen hrnuly.

Požární sport dnes

Dnes patří čeští hasiči mezi světovou elitu požárního sportu na poli mezinárodním, a to právě díky precizní přípravě a vytrvalosti závodníků. Nicméně požární sport není záležitostí pouze hasičů profesionálů. Dobrovolné jednotky hasičů jednotlivých obcí sdružují jak sportovce, tak sportovkyně a za posledních několik let se z požárního sportu stal hotový fenomén. Jak jinak si vysvětlit fakt, kdy i ty snad nejmenší obce u nás, které mnohdy nemají vlastní školu, lékaře nebo i prodejnu potravin, pořádají soutěže pro hasiče a na hřištích pobíhají nejen dobře stavění muži, ženy, také děti všech věkových kategorií a výjimku netvoří ani starší generace.

 

Foto: Stanislav Hemala, SDH Nesvačilka

Těžkou obuv a pivní panděra vystřídaly atletické postavy a lehké tretry

Málo informovaní jedinci si často pod pojmem „hasičská soutěž“ představí zoufalé chlapíky s pivními panděry v hasičských montérkách, těžké, zásahové obuvi, se starými bílými helmami, kterým vévodí koženkový kryt krku, jež připomíná jakýsi závěs, a nějakým tím promile v krvi, jak nesouvisle pobíhají mezi hadicemi chrlící vodu, ale rozhodně ne tak, jak by bylo žádoucí. Možná jako rarita je tento obrázek vhodný do komických filmů a ukázek pro hasiče, jak se to dělat nemá.

Pokud ve vás vyvolává požární sport podobné pocity, zajděte si na nějakou soutěž a budete překvapeni, kolik atletických postav ve značkovém sportovním oblečení se dokáže sehrát tak, aby trasu urazili na pár vteřin. Lehké a upnuté oděvy rýsují pod sebou svalnatá těla, malé zadečky a silné ramena, jistě je na co pohledět, nicméně ani muži, kteří si vyjdou obkouknout, jak že se požárnímu sportu dnes daří, neodejdou s prázdnou. I dívky chtějí mezi sebou ukazovat co nejlepší výsledky. Univerzální velikosti obrovských triček tak vystřídaly upnuté dresy spolu s elastickými kalhotami a tak odkrývají tvarovaná ženská těla.

Oděv však není to hlavní, co má lákat na hasičské soutěže. Ještě před pár lety se dávaly dohromady soutěžní družstva jen chvíli před začátkem soutěže. A šel, kdo chtěl, vysvětlilo se, co se od něj žádá a buď to vyšlo, nebo ne. Dnes vznikají, většinou pod záštitou okresního sdružení jednotlivé ligy, skládající se z několika soutěží a z nich se pak podle dosaženého pořadí započítávají body. Každá soutěž je tedy důležitá, a pokud se družstvo do takového seriálu přihlásí, snaží se dělat co nejvíce pro nejlepší umístění. Jednotlivé osoby mají své posty a ty téměř celoročně trénují. Pilují každý krok a odstraňují nedostatky.

 

Foto: SDH Nesvačilka

Disciplíny požárního sportu

Popsaná situace nejlépe odpovídá disciplíně požární útok, která je u nás nejsilněji zastoupena, na paty se ji však snaží šlapat běh na 100 metrů s překážkami. Mimo ně si hasiči měří síly ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže a štafetě 4 x 100 metrů s překážkami. To jsou disciplíny požárního sportu pro dospělé. Mládež a dorost mají nějaké ty disciplíny upravené, většinou na kratší tratě a také mají i další disciplíny. Dále je možno vidět i zvláštní soutěže anebo mezinárodní. My se však zaměříme na Českou republiku a požární sport pro dospělé.

Výstup do 4. podlaží cvičné věže

Pokud budete mít možnost shlédnout sportovní zápolení v tomto odvětví požárního sportu, rozhodně si jej nenechejte ujít. Pro potřeby, které jsou k pořádání nutné, není vidět tak často a hasiči, kteří zde závodí, jsou skutečnými mistry oboru. V hledišti to vypadá, že se na žebříku šplhají pavouci. Výstup do 4. podlaží cvičné věže je jen pro muže a obvykle jen pro profesionální hasiče, velice atraktivních, svalnatých postav. Až budete diváky na této soutěži, uvědomte si, že tito muži jsou tu od toho, aby nám zachránili majetek, ale i život. Hned se bude lépe spát.

Štafeta 4 x 100 metrů s překážkami

Samotná soutěž této disciplíny není obvyklá, bývá součástí postupových soutěží a skládá se ze 4 úseků. Muži zde překonávají překážku „domeček“, dřevěnou konstrukci, na dalším úseku pak druhý závodník překonává dvoumetrovou bariéru, v třetím úseku musí sportovec zapojit hadice, přeběhnout přes kladinu a předá poslednímu, který provádí hašení pomocí hasicího přístroje. Dráhu musí závodníci proběhnout co nejrychleji a musí splnit předepsaná pravidla. Nejrychlejší štafeta je logicky vítězná. Ženy mají překážky upravené.

 

Foto: Stanislav Hemala

Běh na 100 metrů s překážkami

Nebo spíše přes překážky. Je to běh jednotlivců, a jsou i soutěže, kde každý závodí sám za sebe. Na postupových soutěžích je pak výsledek těch nejlepších, započítán do koncového času. Závodník zde musí překonat bariéru, vzít hadice, překonat kladinu, hadice spojit, jednu zapojit do připraveného rozdělovače, na druhou zapojit proudnici a co nejrychleji doběhnout do cíle. Dráha měří 100 metrů a překážky nejsou malé – jen úvodní bariéra měří dva metry a je až nadpřirozené, že jsou závodníci, kteří tuto trať zvládají za 15 vteřin.

   

Foto: 1. a 3. Stanislav Hemala, 2. Vojtěch Fišar

Požární útok

Královskou disciplínou je bezesporu požární útok. Sedm závodníků zde musí nabrat vodu a pomocí požární motorové stříkačky ji dostat do rozvinutých hadic tak, aby co nejrychleji srazili terče. Ty jsou buďto sklopné, tedy stačí pouze trefit přímo terč, a pak ty nástřikové, kde musí závodníci přesně mířit a nastříkat 10 litrů. Tyto terče jsou však používány pouze na postupových soutěžích a výjimečně i na pohárových nebo memoriálech. Pro běžný sport a soutěže, kde se účastní desítky družstev, jsou používány pouze sklopné – ulehčí to průběhu sportovního klání a zvýší efektivitu.

 

Foto: Vojtěch Fišar, vpravo Stanislav Hemala

Soutěže požárního sportu

Běžné soutěže, které se pořádají v obcích a které se skládají pouze z jedné disciplíny, požárního útoku, jsou pohárové soutěže, nebo memoriály, někdy zařazené do sérií soutěží oblastní ligy. Postupovými soutěžemi jsou myšleny soutěže na jednotlivých územích, a které obsahují obvykle disciplíny štafeta 4 x 100 metrů, běh na 100 metrů s překážkami a požární útok. Ti, kteří zvládnou vše nejlépe, pak postupují do dalšího kola a nejvýše pak do republikového – mistrovství.

   

Foto: Vojtěch Fišar, SDH Nesvačilka