Pomlázkám se krajově říká také žíla, korbáč, šlahačka, dutky, vejplatnica

... a i když je těch názvů ještě mnohem víc, jde pořád jen o šikovně spletené vrbové proutky, s nimiž chodí pánové a kluci o Velikonocích koledovat.

Ale dovedete si představit pomlázku dlouhou 583 cm, upletenou klasicky z osmi silných vrbových prutů ? Mimochodem s ní lze najednou přetáhnout 15 dívčích zadečků! Je to vyzkoušeno.

Anebo naplétanou pomlázku dlouhou 41,38 m ze stovek a stovek postupně vkládaných proutků ?

Nejvíc pomlázkových rarit na jednom místě najdete v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Třeba pomlázku z kočičích vousů, jinou upletenou z lidských vlasů anebo nejkratší pomlázku z proutků, která má pouhopouhých 4,5 milimetru a přesto na ní autor, Luděk Chovanec dokázal z vrbového proutku vytvořit i rukojeť.

V muzeu najdete i kraslici z téměř deseti tisíc zápalek, obří keramické odrátované vejce či největší slepičí vajíčko, které vážilo 210 gramů, což je více než trojnásobek hmotnosti normálního vajíčka!

Až letos na podzim vyjde nová Česká kniha rekordů IV., najdete tam podobných velikonočních podivuhodností ještě o mnoho více

Největší velikonoční zajíc

Na popud Nadace Děti-kultura-sport byl upečen a náležitě nazdoben rekordně veliký velikonoční zajíček vážící víc než jeden a půl metráku - přesně 169,9 kg ! Cukrářský kolos, kterého vytvořila paní Jarmila Jonáková z cukrářské výrobny Katrin v Olomouci, byl dlouhý 170 cm, široký 75 cm a vysoký 40 cm. Navíc byl zasazen do 4,5 cm vysokého trávníku z kokosu o ploše 179 x 80 cm. Na jeho výrobu bylo použito piškotu, krémů, marmelády, marcipánu a zmiňovaného zeleného kokosu. Rekordní zajíc byl oficiálně přeměřen a zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov v Uherském Hradišti v rámci akce Velikonoční putování Vinohradskou ulicí.

Největší mazanec

Pelhřimovská pekárna Adélka upekla obří mazanec o výšce 15 cm, váze 25 kg a průměru 70 cm.

Nejvíc osob pomalovaných velikonočními motivy

Tým malířek pod vedením Hany Hornychové (dále spolupracovaly Adéla Pohlová, Kristina Pohlová a Barbora Jelenová) dokázal v průběhu 2 hodin a 25 minut namalovat 150 návštěvníkům velikonočního programu Agentury Dobrý den probíhajícího v Praze na Staroměstském náměstí na libovolně zvolenou část těla velikonoční kraslici nebo jiný motiv vztahující se k jarním svátkům.

Největší velikonoční vejce upletené z vrbového proutí

František Václavek a Ladislav Šumbera upletli z vrbového proutí velikonoční vejce vysoké 283 cm o obvodu 432 cm. Jeho výroba trvala 23 hodin čistého času práce. Rekordu pánové dosáhli na 6. ročníku akce Velikonoční dílna na návsi v Biskupicích.

Miroslav Marek

Agentura Dobrý den Pelhřimov

www.dobryden.cz