Expozice Zlaté české ručičky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit nabízí svým návštěvníkům pohled na SVĚTOVÝ UNIKÁT. Čítá více než 80 exponátů - hudebních nástrojů, historických váz, obrazů ... vytvořených v průběhu 40 let jedním jediným autorem. Ale pozor - VŠE JE ZDE ZE SIREK! K vytvoření staveb nepoužil Tomáš Korda nic jiného, než  různobarevné zápalky a několik druhů lepidel (převážně používal obyčejný Kanagom) a impregnačních roztoků. Jedná se o největší kolekci výrobků ze sirek na světě (!!) a ani s ohledem na preciznost a výtvarné zpracování nelze nikde jinde na světě nic podobného spatřit. O náročnosti díla a zručnosti i trpělivosti tvůrce svědčí následující čísla :

 

celkový počet zápalek :

571 871 ks

celkový počet hlaviček :

248 344 ks

celkový čas, který autor věnoval výrobě :

63 310 hodin

= 7 let, 2 měsíce, 22 dní a 22 hodin čistého času

 

Jedním z nejpozoruhodnějších děl z celé kolekce je Zlatá laň - vlajková loď slavného britského mořeplavce sira Francise Drakeho, která v letech 1577 - 1580 obeplula zeměkouli, nesla jméno Golden Hind (Zlatá laň). Nad výrobou její věrné sirkové kopie strávil Tomáš Korda neuvěřitelných 1 126 hodin čistého času práce a použil 11 554 zápalek. Loď vyhrála v roce 1973 československou soutěž ZENIT, úspěšně reprezentovala bývalou ČSSR v německém Magdeburku (1975) a zvítězila také na výstavě Technické tvořivosti mládeže v Moskvě (1974), které se zúčastnili modeláři z celého světa. Jedná se o rekordmanův mediálně nejslavnější výrobek sedmdesátých let. Všimněte si, jaké detaily lze vypracovat s použitím zápalek. Záchranné čluny, palubní děla, provazové žebříky, lanoví, pes na přídi …

Zkrátka v tomto ohledu lze v Pelhřimově vidět konkrétní důkaz lidského umu, trpělivosti a vytrvalosti. Zároveň ale i důkaz oprávněnosti úsloví o zlatých českých ručičkách ....

 

 

Miroslav Marek
Agentura Dobrý den Pelhřimov
www.dobryden.cz