S novým autem si ušetříte mnoho starostí
Hlavní výhodou nového auta je, že budete mít daleko méně starostí jak s jeho výběrem, tak s následnou údržbou. Máte jistotu, že nové auto nebude poškozené, havarováné ani kradené, což často hrozí u ojetých aut.
S novým autem také nebudete muset po prvních pár let a prvních pár desítek tisíc najetých kilometrů téměř vůbec do servisu – pokud nepočítáme pravidelné servisní prohlídky určené na kontrolu auta a výměnu provozních kapalin. Pokud se na autě v této době vyskytne závada, většinou ji servis řeší zdarma v rámci záruky.
Opomenout nemůžeme samozřejmě ani ten fakt, že s novým nablýskaným bourákem před domem se daleko líp chlubí sousedovi. :-)
Proč není nové auto vždy ta nejlepší varianta
Za jistotu se platí
Řekli jsme si, že hlavní výhodou nového auta je jistota, že nenaletíte podvodníkům a nebudete se svým novým miláčkem muset tak často do servisu. Za tuto jistotu si ale připlatíte poměrně dost peněz. To poznáte, pokud se podíváte na ceny aut, která jsou stará pouze pár měsíců a mají najeto najeto do dvou-tří tisíc kilometrů. Tato auta mají o dost nižší cenu než zbrusu nová, právě proto že se s nimi již neprodává jistota nového vozu.
Pro vás z toho vyplývá následující:
Pokud si koupíte nové auto, připravte se na to, že v prvních měsících provozu ztratí největší část své ceny. Auta jako spotřební zboží ztrácejí svou cenu samozřejmě pořád, ale v prvních měsících je snížení nejvýraznější.
Za stejnou cenu, jako si koupíte nové auto s minimální výbavou a malým zavazadlovým prostorem, seženete mezi ojetými auty často spolehlivý kousek s dobrou výbavou a velkým zavazadlovým prostorem, který vám bude sloužit pravděpodobně stejně dlouho a dobře jako nové auto. Pouze je to risk a trochu víc starostí.
Nevýznamnosti, které mohou vadit
Pokud si nevyberete jedno z aut, která má prodejce ve výloze, pravděpodobně budete muset nějakou dobu čekat, než vyrobí v automobilce auto s motorem, barvou a výbavou, které požadujete. Až nové auto dostanete, připravte se také na to, že se nový motor musí nějakou dobu zajíždět (přibližně tři tisíce kilometrů), takže na začátku musíte oželet nejvyšší otáčky a rychlosti.
No a pak musíte samozřejmě počítat s tím, že se o nové auto budete daleko víc bát – ať už jde o škrábnutí nebo možnost krádeže.
Důležité jsou i značka a typ auta
Současně s rozhodováním o tom, jestli koupit nové nebo ojeté auto, se pravděpodobně budete rozhodovat i o značce a typu auta.