Jarní očista automobilu

Věnujete se po zimě očistě svého vozu? A na co se konkrétně zaměřit a co nezapomenout?
Kabrňák vám poradí.
Většina provozovatelů automobilů po zimě přezouvá zimní pneu za letní, což doporučujeme, jakmile denní teploty překročí 7 °C. Zmní pneumatiky totiž obsahují měkčí směs a při vyšších teplotách se více opotřebovávají. Ale vzhledem k proměnlivosti počasí se doporučuje přezouvat raději později než dříve. Duben je ideální měsíc pro tuto činnost. Pozor ale na novou vyhlášku, která stanoví na vybraných úsecích povinnou zimní výbavu až do 30. dubna.
Úseky s povinnou zimní výbavou:

Pardubický kraj

  • silnice číslo 11, Jablonné nad Orlicí – Čenkovice – Červená voda
  • silnice číslo 34, Polička – Svitavy
  • silnice číslo 35, Hřebeč – křižovatka u Borčova

Olomoucký kraj

  • silnice číslo 35, Mohelnice – Studená Loučka
  • silnice číslo 44, Kouty nad Desnou -Červenohorské sedlo – Domašov
  • silnice číslo 46, Šternberk – Horní Loděnice
  • silnice číslo 60, Lipové Lázně – Vápenná

Kraj Vysočina

  • dálnice D1, Humpolec – Jihlava

Výhodnější řešení než výměna pneumatik je výměna kompletních kol. Výrazně se tím snižuje nebezpečí poškození pneumatiky.
Důkladná péče o vozidlo nespočívá jen v mytí a nablýskání karoserie, ale také vyčištění zanesené špíny pod kapotou. Tuto práci doporučujeme svěřit obdornému pracovníkovi. Podvozek i motorový prostor je navíc po zimě třeba odsolit. Během zimního provozu jsou vysoké nároky kladeny na brzdovou soustavu automobilu, proto je nutné prověřit její funkčnost.
Odborníci doporučují v rámci péče na jaře nahradit nemrznoucí směs z ostřikovačů za kapalinu pro letní období, jež lépe odstraňuje nečistoty. Protože na kvalitním výhledu závisí bezpečnost jízdy, doporučuje se vyměnit stírací lištu každého půl roku.
Pro důkladnou péči o automobil je třeba kontrola funkčnosti světel, data výroby lékárničky, a pokud automobil má, provést kontrolu správného fungování klimatizace.
V motoru automobilů se usazuje řada nečistot. Pro očistu a také zvýšení výkonu odborníci doporučují celkem jednoduchý způsob, a to natankování kvalitního paliva plné nádrže nejméně třkrát za sebou. Po této proceduře bude motor vozu čistší a zbavený usazenin na ventilech i palivových tryskách.