GRANULE, MOKRÁ KRMIVA NEBO VAŘENÁ STRAVA???

Výživa je jednou z nejdůležitějších věcí v péči o kočku nebo psa. Pokud chcete svému mazlíčkovi dopřát to nejlepší, rozhodně přemýšlíte nad tím co je pro něj to nej … Zatím co v prodeji krmiv pro kočky převažují mokrá krmiva (konzervy, kapsičky…), u krmiv pro psy je situace opačná, tam převažují suchá krmiva (granule).

PRO A PROTI

Granule mají oproti konzervám a vařené stravě celou řadu výhod, nejen že napomáhají čištění psího chrupu a tím minimalizují riziko vzniku zubního kamene, ala navíc se snadněji uchovávají a tím nabízí větší pohodlí pro majitele – granule se po otevření díky své nízké vlhkosti méně kazí, zatím co mokrá a vařená krmiva je nutné po otevření rychle spotřebovat. Navíc, pokud kupujete kvalitní granulovaná krmiva (superpremiová a premiová), nemusíte již do krmení nic přidávat (vitamíny, minerály…), u vařené stravy nikdy nedocílíte toho, aby v ní měl váš mazlíček vše, co potřebuje pro správný vývoj a kondici. Veterináři většinou ani nedoporučují, aby byli psi živeni jen mokrou variantou, ale pokud jsou takto krmeni, měla by jím být dán a možnost něco chroupat jak kvůli dentální hygieně, ale také s ohledem na jejich potřebu něco žvýkat. Pozor na to, pokud budete často pejskům vylepšovat jejich jídelníček konzervami a vařeným jídlem, budou vám potom granule odmítat. Většina chovatelů psů preferuje granulovaná krmiva, na trhu je výběr z mnoha značek a jistě se ptáte, jak poznat ty kvalitní. Granulovaná krmiva můžeme rozdělit dle kvality do tří základních tříd – EKONOMY, PREMIUM A SUPERPREMIUM. EKONOMY – je nejnižší řada krmiv kde hlavní podíl tvoří rostlinná složka a má nízké procento bílkovin a tuků, tato krmiva jsou hůře stravitelná a doporučené denní dávky jsou díky tomu vyšší. PREMIUM – je střední řada krmiv, je nejširší skupinou co do nabídky a jsou zde velké rozdíly ve kvalitě, ale obecně jsou považována za krmiva kvalitní a některá se do kvality velmi blíží superpremiovým. Premiová krmiva mají vyšší podíl živočišné složky (různé živočišné moučky). SUPERPREMIUM je nejvyšší řada krmiv kam patří vysoce kvalitní značková krmiva, hlavní podíl v krmivu tvoří živočišná složka a to maso. Při výběru druhu krmiva můžete dát na doporučení chovatele od kterého si pejska berete, ale ne všichni krmí kvalitním krmivem, proto si určitě nechejte poradit např. u svého veterináře, nebo se podívejte na složení daného krmiva (etiketa na balení nebo na internetu), hlavní podíl v něm by měla tvořit živočišná složka (např. kuřecí, jehněčí …maso). Krmiva se dále dělí podle toho jakého pejska máte, jsou krmiva pro malá plemena, velká plemena, pracovní psy, pro psy s nadváhou, pro štěňata různých plemen a březí a kojící feny.
Někteří lidé nejsou podávání suchého krmiva příliš nakloněni a připadá jím tento jídelníček málo pestrý, je to však jen lidský pohled na věc, protože psovi jednotvárná strava nevadí v porovnání s jinými živočišnými druhy, navíc optimální skladba granulovaného krmiva zaručuje lehké a bezproblémové trávení.

GRANULE – ZÁSADY SPRÁVNÉHO KRMENÍ

Pes vyžaduje pravidelnost jak v rozvrhu vycházek, činností, ale také v krmení. Malé štěně krmíme vícekrát za den, dospělého psa 1–2× denně. Hlavní zásadou správného krmení, abychom si pejska nerozmazlili a nemuseli mu potom vyvařovat dobroty je: „nechceš – nedostaneš“, jestliže pejsek nad plnou miskou váhá, okamžitě mu ji odeberte a dejte mu ji až při dalším krmení (ne za hodinu, ale skutečně až za půl dne, aby mu pořádně vyhládlo!!!) Pokud budete takto důslední, pes se bude na misku vždy těšit a s krmením nebudete mít problémy. Způsob krmení, kdy majitel nasype ráno denní dávku krmiva do misky a pes si během dne odebírá jak potřebuje, je nesprávná.
Při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka nezapomínejte na to, že pes, který má dobrou péči a výživu, má předpoklady žít déle. Radí nám p. Bráblík