(Fejeton)

Nedávno jsem se myšlenkami vrátil do svých dětských let. Inspirovalo mě k tomu listování v atlasu zvířat. Vzpomínal jsem na prázdniny strávené u babičky na vesnici. Ze všeho nejvíc mě fascinovaly zážitky se psem, kočkou, králíkem, ale i s prasetem a kozou. Samozřejmě i nějaká ta blecha, tolik bezvýznamná a protivná se občas přisála na mé končetině. Vše pocházelo z domácích zdrojů. Žádné zvíře se nekupovalo, vše se chovalo v primitivních vesnických podmínkách. Veterinární lékař se většinou volal, jen když prase nežralo nebo pes musel být přeočkován proti vzteklině. Žádné konzervy pro psy a kočky, žádné granule, žádná kosmetika či módní doplňky nebyly k mání. Vše tak nějak fungovalo bez větších problémů a starostí.

Dnes je situace zcela jiná. Psů a koček na vesnici ve srovnání s městem pravděpodobně ubylo. Alespoň tak soudím podle zkušeností ze sídliště ve městě, kde nyní bydlím. Vůbec si netroufám odhadnout, kolik dalších zvířat se ukrývá v bytech městských. Papoušci, andulky, morčata, křečci, fretky, želvy, hadi, králíci. Myši jsme na vesnici ze stavení vyháněli a kočky je chytaly. Dnes si je do bytů stěhujeme. Alespoň ty bílé.

Mnoho zvířat s námi jezdí na dovolenou, mnoho zvířat relaxuje v době naší dovolené v hotelu pro zvířata.

Pro svého miláčka, ať je to pes, kočka nebo pták, uděláme cokoliv, ať to stojí, co to stojí. Neexistují jen penziony pro různé živočichy, ale dokonce už můžete využít i různých půjčoven psů a koček. Ti z vás, kteří z časových nebo zdravotních či jiných důvodů nemají možnost se o pejska starat po celý rok, mohou si ho vypůjčit a pak zase vrátit.

Podnikání nezná hranic a pravděpodobně ani hranic věkových. Nedávno jsem si přečetl, že třináctiletá podnikatelka v Londýně otevřela prosperující ubytování se stravováním pro králíky, morčata a pískomily.

Pravděpodobně není daleko doba, kdy budou otevřeny fast foody a hotelové řetězce pro čtyřnohé, opeřené, vodní či jiné živočišné druhy. Zatím nevím, jestli tito hosté budou platit prostřednictvím svých čipů, nastřelených pod kůži. I tento problém bude jistě brzy vyřešen. Mocná ruka trhu se určitě i v této oblasti chopí beze zbytku své příležitosti. Kladu si jen jednu otázku, zda to všechno děláme z lásky ke zvířatům, nebo úplně pro něco jiného. Odpověď si jistě každý z nás dá sám. Já osobně se budu asi stále rád vracet ve svých vzpomínkách na prázdninové dny strávené u babičky, kde kontakt se zvířaty byl bezprostřední a plný lásky. Bez rozdílu, zda se jednalo o zvířata užitková nebo jen ta pro zábavu a potěšení.

KABRŇÁK