V následujících řádcích nechci vést polemiku vážnou, nýbrž žertovnou. Nicméně racionální jádro probíraného tématu budiž zachováno. Existuje mnoho názorů a mnoho pohledů, které že to plemeno či rasa je hezčí, větší, vážnější a přátelštější. Je to podobné jako u plemene lidského. Jeden je větší, druhý menší, jedna je věrná a naopak druhá už neví, s kým by… V tuto chvíli bychom si měli vzít na paškál především psy a kočky. Na výstavách a soutěžích, které připomínají ty lidské, se předvádějí v různých disciplínách a zásahy kosmetických i kadeřnických salonů jsou na nich mnohdy znát mnohem více než na lidech. A co je absolutním tahákem – zvíře se podobá paničce či pánečkovi a naopak. Zkuste se jít někdy podívat na takovou akci. V klidu a z nadhledu pozorujte dění kolem sebe. Ta atmosféra vás prostě dostane. Někteří po chvíli porozumí i řeči čtyřnohých přátel. I mezi nimi najdete upřímné naivky, agresory i upovídané tlučhuby a ufňukané mňouky.

Některá plemena psů a koček dobře známe z televizních seriálů a dokonce i celovečerních filmů. Zvířecí hvězdy jsou mnohdy vtipnější a pohotovější než ty lidské. Vizáž psů a koček stále více inspiruje výrobu – výrobce hraček, bot i originálních obleků a večerních rób, přívěsků, řemínků, pelíšků, tašek. Fantazii se meze nekladou a bůh ví, čeho se ještě můžeme dočkat.

Žádné jiné psí plemeno na světě nevypadá tak podivně jako šarpej. Jeho čínský standard výmluvně popisuje zvláštnosti plemene – lasturovité boltce, buvolí krk, dračí nohy a koňský zadek, a protože v redakci Kabrňáka je tento krasavec jménem Calimero stále přítomen v živé podobě, můžeme dodat ještě jednu zvláštnost navíc – má zakroucený ocas jako prasátko a chrápe, ač mlád, jako starý chlap.

Šarpej, po dlouhá léta chovaný v čínské provincii Kvantungu, je zřejmě potomkem mastivů a špiců. Je nepochybně blízce spřízněn s čau čau. Má ostatně také modrý jazyk. Po zákazu psích zápasů v Číně mu hrozilo vyhynutí. Plemeno zachránil hongkongský chovatel Matgo Law. Po roce 1980 se šarpej objevil v Evropě.

Je stejně jako KABRŇÁK dobrý přítel a ochránce lidí dobré vůle.