Pranostiky a lidové moudrosti se přenášejí z generace na generaci. Mnohé z nich jsou staré i stovky let a lidé, hlavně v dnešní době, jakoby se z nich nechtěli poučit.
Ještě než zasejeme, už přemýšlíme, kolik sklidíme a co si za to koupíme. Doba je rychlá, přímo hektická a nabídky zboží a služeb omámily nejednoho zarytého abstinenta.
Konzum a spotřeba na nás útočí ze všech stran. Je ale otázka, kde na to všechno brát. To se týká nejen jednotlivců, ale i rodin a celého státního aparátu. Již několik let si mnoho lidí myslí, že úroda bude vždy nedprůměrná a zisky z ní přímo pohádkové. Úvěry, hypotéky a další formy získání peněz jen kvetou a ruku v ruce s tím i exekuce a soudy. Ti, kteří špatně zaseli, také málo sklízejí. Každý dobrý hospodář si je toho dobře vědom, a proto se chová k setí i sklizni pokorně a s náležitým respektem. V mnoha rodinách to pochopili a výdaje přizpůsobili také svým příjmům. Utrácejí prostě jen tolik, kolik sklidí. Velkou rodinou je ale také stát, který vedou politici. Právě oni by se měli chovat jako mnozí hospodáři, ale není tomu tak. Dluhy astronomicky rostou, zaseto máme hodně plevele a sklizeň bude špatná. Nejdříve musíme svá políčka odplevelit a pohnojit, možná bude i sklizeň tak lepší. Až budete letos vhazovat svůj volební lístek do urny, pak nezapomeňte na prostý selský rozum. prostě jak zaseješ, tak sklidíš.

Kabrňák