Hledáte trochu změny v rybaření, ulovit si svou trofejní rybu, relaxovat sportem, turistikou a přitom se podívat na zajímavosti Dánska?

Doporučuji sednout do auta a vyrazit směr Arrild. Z Brna přes celé Německo je to prima cestování, 1150 km, které v pohodlném autě urazíte za necelých 12 hodin.

Obec Arrild je asi 150 km za německými hranicemi. Rybářský areál spojený se sportovním areálem (krytý bazén, tenisové kurty, cyklostezky, …) najdete v Arrildu snadno. Moře je nedaleko.

Jako „muškař začátečník“ jsem tento „rybářský ráj“ navštívil v listopadu 2006. Krásná a jiná příroda, výborné rybaření, klid a kvalitní služby mě uchvátily tak, že začátkem května 2007 jsem sedl do auta a jel tam znova.

Rybářský areál tvoří soustava několika jezer a jezírek, která jsou vzájemně do kruhu propojena proudícím potokem s nádherně čistou vodou a výborným zarybněním. Okolní scenérii dotváří téměř dokonalý udržovaný trávník, křoviny a stromy. Nezbytné lavičky, přístřešky a odpadkové koše nechybějí.

Povolenka se kupuje v daný den, a to na požadovaný počet hodin a počet prutů. Přímo u vody je rybářská recepce, kde bydlí správce-majitel, a zde obdržíte klíče od chaty, je zde takémožnost zakoupení rybářských potřeb a občerstvení. Součástí této budovy je také místnost pro čištění a filetování ryb a někdy nezbytnéWC. Pokud nejdete na ryby pěšky z nedaleké chatky, kde jste ubytovaní, můžete zaparkovat svůj vůz na parkovišti přímo u vody.

Loví se zde jak přívlačí a muškařením, tak i na plavanou či na položenou. Místními rybáři je většinou využíván lov přívlačí s použitím bubliny (splávku) a na háček modelují různé tvary a barvy návnady z power baitového těsta.

Ulovit zde můžete zejména pstruha duhového a pstruhamořského. Nejde o žádné běžnémírové kusy, ale naprostá většina úlovků je nad 50 cm. Můj největší úlovek byl pstruh, který měřil 77 cm a vážil 6 kg. Vše, co ulovíte, si můžete ponechat, a to bez ohledu na počet úlovků či jejich velikost. Kdo je milovníkem lososovitého masa, přijde si na své, protože i takto velký pstruhmámladé a pevné maso, které je nádherně oranžově zbarveno

Správce areálu pravidelně 1–2× denně zaváží a doplňuje vodu krásnými kusy lososovitých ryb.

Ubytování je v chatkách, kterých je v obrovském přírodním ubytovacím areálu bezpočet. Chaty jsou rozmístěny od sebe v dostatečném odstupu, jsou odděleny živými ploty nebo stromy a zelení s udržovaným trávníkem, možností posezení či opalování na terase s grilováním atp. Máte dokonalý pocit klidu a soukromí jako na svém pozemku. Vše je kompletně vybaveno. V přístřešku je připraveno dřevo, přenosný gril a je zde také umístěn mrazicí pult na zmražení úlovků.

Většina chatek je pro 6–8 osob, vybaveny jsou velmi slušně. Kompletnímoderní kuchyně s potřebným nádobím (dokonce i na pečení buchet), mikrovlnnou troubou, elektrickou troubou a sporákem, lednicí s mrazákem, myčkou nádobí. Nechybí televize, DVD, rádio…

Topení je elektrické, v koupelně je příjemné podlahové topení.

Přitápění je možné v klasických kamnech, topí se dřevem nebo lisovanými briketami a mně osobně dotvářelo romantiku pobytu, zvláště večerní pohody.

Spaní je řešeno po dvojicích ve třech nebo čtyřech pokojích na pohodlných postelích. Chata disponuje dostatkem odkládacích prostorů, skříní a věšáků. Společný obývací pokoj je prostorný, pohodlně, pečlivě a vkusně vybaven, a určitě si zde každý najde své oblíbené místo k relaxaci.

Nákup potravin a základních potřeb je možný v blízkém obchodě a hned u něj je i benzinová pumpa (300 m od recepce).

Lidé jsou zde velmi příjemní, nikdo nikam nepospíchá, je to zkrátka očekávaná a tolik potřebná pohoda.

A abych nezapomněl, pro všechny severské země samozřejmá věc: nemusíte být neustále ve střehu před nenechavci, krádeže se tam obávat nemusíte.

Můžete si vychutnat dle svého výběru výlety do okolních měst, městeček, vikinských skanzenů, užít si mořských přístavů, pláží a jiných zajímavých míst. Je hodně co vidět a fotit. Přímo ze silnice je vidět např. přírodní chov dobytka na selských usedlostech, chov prasat na volných pastvinách přímo u silnic a samozřejmě je zde hojný chov koní a ovcí.

Počasí je v Dánsku mírnější než u nás, teplota je v jarních a podzimních měsících v průměru o 7 st. C vyšší než u nás. Sníh a mráz tam téměř neznají, počasí se ale od moře dokáže změnit během deseti minut a najednou prší. Většinou se ale zase rychle vyčasí.

Kdo rád cestuje a rybaří, má se zkrátka na co těšit. Cestování na kolech je v této části Dánska vzhledem k téměř absolutní rovině ideálním aktivním odpočinkem.

Arrild doporučuji i ženám, začínajícím rybářkám či nerybářkám, které mají rády přírodu a své muže.

Další informace a ceník najdete na: www.arrildfiskesee.dk

Pozn.:

Nejsem placeným agentem či zprostředkovatelem výše popisovaných služeb. Na požádání redakce Kabrňáka jsem se chtěl s vámi podělit o dobrou zkušenost ze svých výletů za rybařením a krásnou čistou přírodou.

Ing.Milan Pokorný