Země ropy, zlata a barevných písků

pokračování

Nevídaný rozsah nové výstavby

Ve spojených arabských emirátech se budují hotely, domy, nákupní střediska, silnice, dálnice a nadjezdy i podjezdy v takovém tempu a rozsahu, že doslova každým dnem můžete pozorovat stále nová staveniště plná zahraničních dělníků, zejména z Pákistánu, Nepálu i Filipín. Nově se rozšiřuje i tak obrovské letiště v Dubaji.
Každou noc přepraví stovky kamionů tisíce tun stavebních materiálů a staví se ve dne i v noci. Největší atrakcí je budování palmových ostrovů a o nich se dnes trochu rozepíšeme.
Nejdříve je ale nutno připomenout, že veškerá půda na pobřeží je vyprodaná a tyto ostrovy vlastně vznikají z důvodů nedostatku stavebních parcel.
Nejdříve se do moře navezou stovky tun velkých balvanů, tím se vytvoří základ ostrova. Pak se provedou zpevňující betonové injektáže, vše se důkladně udusá a nakonec se naveze tisíce tun písku. Každý palmový ostrov má svůj specifický tvar i architekturu. Na každém ostrově jsou jiné domy, jinak tvarované ulice. To vše vkusně doplňuje zeleň, která je neustále zavlažovaná. Zavlažování zelených ploch je také důkazem bohatství konkrétního Emirátu.
Ještě před dokončením výstavby celého ostrova jsou k dispozici vzorové domy a každý si může vybrat a dům na klíč převzít ve velmi krátké době. Jeden z domů jsme navštívili a byl vskutku kouzelný, kvalitně postavený i vybavený. Vše dělali Indové a jejich vstřícné jednání stojí za pochvalu.
Každý ostrov má i přístaviště a výjimkou nejsou ani kvalitní golfová hřiště.
Pokud máte dostatek finančních prostředků, pak si určitě pořiďte svoji rezidenci právě zde. Počasí je velmi stálé a velmi teplé, koupat v moři se můžete většinu roku.
Pokud zde budete vlastnit nemovitost, pak dostanete rezidenční vízum na 99 let, ale občanství nedostanete nikdy.
Ráj na zemi s omezenou dobou platnosti si kupují tisíce cizinců a patří k nim i Češi.

Z cest J. a I.
pokračování příště