Víkendy v evropských městech nám teď nabízejí cestovní kanceláře, a je to opravdu krásný dárek jak k narozeninám, k Vánocům či jen tak pro radost.

Paříž je městem, kde si je třeba vše předem naplánovat. Proslulé bulváry s obchůdky plnými módy, restauracemi s nejlepšími specialitami, kavárnami pro odpočinek.

Výčet zajímavých míst nelze začít jinak než u Eiffelovy věže. Úžasný symbol strojírenství své doby. Je rozdělena do tří plošin, do prvních dvou se dostanete lanovkou. Při pohledu z vrcholu se vám tají dech. V noci je věž nádherně osvětlena, a jistě si v některém z přilehlých stánků se suvenýry zakoupíte mini přívěsek Eiffelovky.

Katedrála Notre Dame, stavba, která trvala téměř 200 let a dokončena byla v polovině 14. století. Byla postavena v gotickém stylu a každý z nás si ji vybaví v souvislosti s korunovací Marie Stuartovny nebo Napoleona, ale také s filmem Zvoník od Matky Boží.

Nejznámějším mezi muzei na břehu řeky Seiny je Louvre. Obsahuje sedm samostatných oddělení, například Egyptské starožitnosti či Malé umělecké předměty světové historie. Neopomenu ani známý obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. Doporučuji využít vstup před obří skleněnou pyramidou, jež stojí přímo před budovou. Na krátkou chvíli je možné se zastavit na náměstí Charlese de Gaulla, a to na samém konci. Majestátně zde stojí vítězný oblouk, vybudovaný Napoleonem na důkaz síly.

Centrem pro odpočinek je v Pa-říži jeden z mnoha parků – Lucemburská zahrada. Zdobí ji bazén, fontána a množství soch z francouzské minulosti.

Montmartre – čtvrť umělců na vyvýšenině nad Paříží, proslulá jak svým nočním životem, zejména v oblasti náměstí Pigalle. Zde najdete v minulosti proslulé útočiště mnoha bohémů – pařížský kabaret Moulin Rouge. Vstup nepatří k nejlevnějším, ale zážitek je strhující.

Paříž, město kontrastů

V Paříži žijí 2 miliony lidí, ale samotné město je mnohem menší než například Praha. Málokdo z obyvatel je rodilý Pařížan. V Paříži totiž žije spousta cizinců, imigrantů, kteří přijeli za prací, novinářů, pracovníků módního průmyslu. V centru Paříže můžete vidět obchody s naleštěnými výlohami, restaurace s menu stojícím neuvěřitelné peníze a nápisy světových značek: Dior, Chanel, Louis Vuitton. V každé ulici Paříže narazíte na pekárnu. Místní vědí, který z nich peče nejlepší bagety a kde je lepší koupit sladké pečivo, brioche nebo křupavý croissant… Vůně čerstvě upečeného pečiva vás přiláká do pekárny ať už jste to v úmyslu měli, nebo ne.

Ve Francii můžete narazit na výrazy boulanger a patissier. První nabízí především francouzský chléb, bagety a především slané pečivo. Patissier nabízí sladké pečivo, zákusky, dorty, ale i bagety. Vyzkoušejte bagetu. Pařížané ještě čerstvou špičku bagety ulamují a pojídají cestou domů. Kupte si croissant. Můžete si vybrat mezi mnoha variantami: máslový croissant, croissant z rostlinných tuků (relativně zdravější varianta) nebo croissanty plněné například čokoládou.

Mat