Největší radost budete mít, když si pomlázku upletete sami. Nevíte, jak na to ? Tak čtěte následující řádky a třeba se to naučíte také.

Co budete potřebovat? Nejdůležitější je vrbové proutí, které najdete někde u potoka, u rybníka, u řeky. Ustřihnete je nůžkami na větve stromů nebo ostrým nožem. Před samotným pletením je vhodné proutky namočit asi na 30 minut do vody, aby změkly a nelámaly se. Na pomlázku vybírejte přibližně stejně dlouhé a tlusté proutky.

Teď přijde na řadu samotné pletení pomlázky:

RUKOVÍTKO POMLÁZKY

Vybrané proutky srovnejte a zavažte kouskem provázku (nebo izolepou) v nejširší části. Potom si vezměte další silnější proutek, který podélně rozříznete na dvě půlky. Silnější konec tohoto rozříznutého proutku položíte podélně na svázané proutky (seříznutým nahoru) a asi po 3 cm ohnete a začnete omotávat okolo svázaných proutků (seříznutým dolu). Omotávejte těsně vedle sebe, konec zapleťte mezi ostatní proutky pomlázky.

POMLÁZKA Z OSMI PROUTKŮ (KLASICKÁ DO ČTYŘHRANU)

POMLÁZKA Z OSMI PROUTKŮ

8 proutků si rozdělíme na poloviny (1–4 a 5–8) – do každé ruky 4.

Krajní proutek z levé ruky (1) dáme vrchem mezi dva proutky (6 a 7) z pravé ruky a spodem vrátíme zpět na levou stranu (vpravo od proutku 4). Krajní proutek z pravé ruky (8) dáme vrchem mezi dva proutky (3 a 4) z levé ruky a spodem vrátíme zpět na pravou stranu (vlevo od proutku 5).

Takto postupuje po celou dobu pletení pomlázky. Asi 8 cm před koncem proutků skončíme s pletením a proutky pevně svážeme provázkem. Při uvazování konce pomlázky je vhodné prostrčit provázek za některý proutek, aby potom provázek při mrskačce nesklouzl a pomlázka se nerozpletla. Proutky zarovnáme kleštěmi a na straně rukovítka seřízneme nožem do hodně tupé špice. Tím je pomlázka hotová (doufám, že se podařila), teď ji stačí ozdobit nějakou mašlí a můžete vyrazit.

POMLÁZKA ZE ŠESTI PROUTKŮ (PLETENÁ DOKULATA)

POMLÁZKA ZE ŠESTI PROUTKŮ

Proutky rozdělte tak, že máte v každé ruce po třech. Vrchní proutek č. 1 z levé strany provlékněte kolem středního proutku č. 5 na pravé straně a vraťte na nejspodnější pozici zpět na levou stranu. Totéž udělejte s pravým horním proutkem. Nyní proutek č. 2 obtočte kolem proutku č. 5 a vraťte mezi proutky č. 1 a č. 6. Střídavě pokračujte z každé strany až ke konci délky proutků. Nesmíte zapomenout citlivě dotahovat. Na konci svažte proutky provázkem.

OZDOBA NA POMLÁZKU (OPLÉTÁNÍ)

Před samotným pletením pomlázky si přidáme ještě minimálně 3 kratší proutky (lepší 4 až 5), potom můžeme všechny proutky omotat rukovítkem. Základní proutky nějak přidržíme u sebe. Rukovítko pomlázky si přidržíme mezi koleny. Proutky k oplétání si ohneme směrem od středu a překládáme jeden přes druhý a přidržíme palcem, totéž uděláme i s dalšími proutky po obvodu až do konce prutů, které založíme mezi základní pruty pomlázky, tím je ozdoba hotová a můžeme plést pomlázku.

Proutky je potřeba si vybrat, aby pomlázka vypadala pěkně. Můžete použít např.: jen žluté proutky nebo 2 barvy proutků, které při pletení střídáte, výsledná pomlázka je potom pěkně „žíhaná“.