Mnoho lidí tak dnes zdobení velikonočních vajec a kraslic chápe. Ale tento symbol velikonočních svátků má mnohem hlubší význam. Jsou spojovány se zázrakem zrození, životodárnou plodností a úrodou. Pojem „kraslice“ je odvozen od červené barvy, které se dříve říkalo „krásná“. A touto krásnou barvou se dříve také vajíčka zdobila. Lidé věřili tomu, že tato barva je posvátná a ochraňuje před démony. Dnes už se velikonoční vajíčka a kraslice malují barvami všemi, a stejně tak i všemi možnými technikami a metodami.

Přesto, že nejlepšími malířkami bývaly kdysi švadleny a vyšívačky, nenechte se odradit, pokud nejste tak zručné jako ony. I při troše dobré vůle a talentu můžete mít tak krásné kraslice jako paní Veronika z Příbrami, která se teď o několik druhů technik zdobení velikonočních kraslic s vámi podělí.

Ke všem následujícím metodám budete samozřejmě potřebovat vyfouknuté vejce, trochu fantazie a dobrou velikonoční náladu.

Ke zdobení voskem si pořiďte obyčejné voskové pastelky, které nalamte na lžíci, kterou postupně zahřívejte nad ohněm, dokud se voskovky nerozpustí. Na konec tužky napíchněte špendlík s velikostí hlavičky tak silné, jak silné chcete mít tahy a vzory na vajíčku.

Špendlík namáčejte ve vosku a vytvořte ornamenty. Pro lesk vajíčka pak můžete použít trošku sádla.

Velice hezky působí i kraslice zdobené sezamovými semínky. V tomto případě potřete vejce čirým lepidlem a semínka nanášejte do různých vzorů a ornamentů. Taktéž lze na lepidlo zdobit drobnými peříčky.

Najdete-li doma obyčejný režný motouz, omotejte jím kolem dokola vajíčko a ponořte je do barvy. Po zaschnutí barvy motouz odmotejte.

Příjemnou velikonoční zábavu vám přeje Veronika Hrdinová