Přišlo jaro a jedním ze způsobů, jak si ochutit, obohatit a okrášlit stravu, jsou bylinky. Bylinky vypěstované doma nám ještě patřičně okoření život. A že to zvládne každý z nás, si můžete sami vyzkoušet již nyní.

Vhodným místem jsou okenní parapety, balkony s dostatkem světla, a pokud je možné zvolit nejlépe jih, ale východ či západ jsou také vhodné.

Troufnete si na výsevy? Pak v obchodech vyberte sáčky se semínky bylinek tak, aby nebyly příliš staré. A důležité je držet se rad návodu. Vyséváme do truhlíků i květináčů. Některá semínka necháváme na povrchu, některá zasypáváme substrátem lehce a neutlačujeme. Teplota je vhodná 22–25 stupňů C. Bylinky mají rády vlhkost – rosení (nesmí se přehánět, aby neplesnivěly), ale nesnášejí průvan! Na hnojení jsou nenáročné, spíše jim dopřejte přesazení do nového substrátu.

Že nemáte čas ani trpělivost? Snadná pomoc. Nakoupíte již hotové sazenice a je to!

Bylinky se krásně vyjímají v jednoduché keramice – sádelňáky, různé soudky s otvory, ale i proutěné košíky.

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ

je stále zelený vytrvalý keř, který dorůstá výšky až sto padesát centimetrů. Má malé růžové květy, které vyraší brzy na jaře a vydrží až do časného léta. Někdy se může objevit i druhý květ začátkem podzimu. Má krátké a úzké jasně zelené listy podobné jehličkám, na spodní straně jsou trošku světlejší. Při rozemnutí silně krásně voní. Rozmarýn byl již ve starověku opěvován jako symbol lásky, manželství, smrti a nepomíjivosti.

Čerstvé i sušené lístky mají silné kafrovité aroma a nahořklou kořenitou chuť. Obsahují silice, třísloviny, saponiny, flavonoidy, alkaloidy, organické kyseliny, hořčiny a fytoncidy. Rozmarýnem kořeníme polévky, pokrmy z rajčat a lilků, zeleninové saláty, měkké sýry a mleté masové směsi. Je také vhodný ke zvěřině a k ochucení olejů, octů a do těstíček na smažení ryb. Na jeden kilogram suroviny stačí jedna lžička drcených lístků. Větší dávky se rozhodně nedoporučují!

ŘEŘICHA

je rostlinka se sytě zelenými lístky. Ředkvičku můžete pěstovat doma na okenním parapetu. Semínky posejte vatu, kterou udržujte neustále vlhkou. Sklízet ji můžete už za týden. Ořezávejte vždy vrchní část nati (nejlépe nůžkami). Ředkvička velmi rychle dorůstá, takže ji budete mít k dispozici kdykoliv.

Má ostrou chuť podobnou ředkvičce. Používá se do omáček a paštik, na chleba s máslem, do salátů a majonéz. Nevaří se a po utrhnutí se ihned konzumuje.

Proto působí příznivě při obtížích močových cest, dýchacích a ledvinových obtížích. Podporuje trávení a vůbec pozitivně ovlivňuje metabolismus..

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

patří mezi vytrvalé bylinky.

Meduňka zdobí také řadu pokrmů. Koření se s ní většinou už hotová jídla nebo se vaří jen krátce. Přidává se ke zvěřině, do omelet a polévek. Skvěle esteticky oživí dorty s tvarohovou či jogurtovou polevou, saláty, ale i obyčejné brambory a rýži. Ve španělské kuchyni se jí s oblibou ochucují ryby. Drink si zpestříte meduňkou zamraženou v ledových kostkách

BAZALKA PRAVÁ

Často se bazalka používá v kombinaci s dalšími bylinkami, jako jsou dobromysl, puškvorec, řebříček, fenykl, máta, mateřídouška, kořen lopuchu nebo heřmánek.

Bazalka má v kuchyni široké využití. Po celou dobu vegetace je chutnou i voňavou přísadou salátů z čerstvé zeleniny (hodí se výborně např. do rajčatových). Výborná je do rajské omáčky, hodí se také k ochucení těstovin a okurek. Můžeme ji přidat i k dušeným masům, do omáček, dá se přidat do polévek, k dušené zelenině i do mletých mas. Je také neodmyslitelnou součástí pizzy a provensálského koření, hodí se výborně do fazolí, vylepší chuť zvěřiny. Jen pozor na dávkování! Vyšší dávky nepůsobí uklidnění, ale naopak dráždí. Nedoporučuje se ani dlouhodobé užívání.