Během měsíce května naše zahrádky vybavené pařeništi a skleníky nabízejí rychlené hlávkové saláty, obchodní stánky se zeleninou se plní nabídkou krásných hlávek květáku, brokolice, kapusty a několika různých druhů listového salátu.

Začínají teplejší dny, rychlými kroky se blíží léto a my všichni zvažujeme, co bychom si dali k snědku lehčího než běžné obědové menu. Prostě se chceme cítit skvěle a zdravě.

Nadarmo se neříká: „Zelená barva znamená život.“ Podělíme se s vámi o pár receptů a rad.

SALÁT

Užijte si salátů, jak jen můžete! Jejich sezona trvá několik měsíců v roce. Jinak jsou na trhu dostupné saláty pouze skleníkové a z dovozu jiných zemí. Pokud máte možnost, je nejlepší si vypěstovat saláty na zahrádce, ostatně stejně jako jiné plodiny. Čerstvá šťáva ze salátu je skvělým nápojem, který má opravdu povzbudivé účinky díky své alkalizující povaze. Bývá doporučována jako náhražka ranní kávy, přičemž má neporovnatelně přínosnější hodnoty.

Hlávkový salát s hořčicí a kefírem

Suroviny: 2 větší hlávky salátu, 3 rajčata, 1 menší salátová okurka, 2 natvrdo vařená vejce, 300 ml kefírového mléka (kysaná smetana), 10 g hořčice, 30 ml citronové šťávy, 10 g cukru, 1/4 lžičky soli, 40 g oleje

Příprava: V salátové míse rozšleháme citronovou šťávu s cukrem a solí. Do směsi přidáme hořčici a vidličkou rozdrcené žloutky. Postupně přidáváme olej a mícháme. Když je směs hladká a zhoustne, smícháme ji s kefírovým mlékem (s kysanou smetanou). Hlávkový salát rozebereme na listy, opláchneme, natrháme nebo nakrájíme na nudličky a vložíme do mísy. Přidáme omytá, na dílky nakrájená rajčata a na kolečka nakrájenou okurku. Zlehka vše smícháme se zálivkou a povrch posypeme na kostičky nakrájenými vaječnými bílky.

BROKOLICE

Brokolice je bohatá na vlákninu, beta karoten, vitaminy C a E a flavonoidy. Betakaroteny jsou silné antioxidanty snižující hladinu volných radikálů v krvi a tím i riziko cévních onemocnění. Podobný antioxidační efekt má i vitamin E a vitamin C, který navíc podporuje přenos energie na úrovni buněk a podporuje celkovou obranyschopnost organismu. Brokolice se připravuje různými způsoby, ale nejúčinnější je syrová. Úspešně se pěstuje v našich podmínkách, tak bychom toho měli využít a nebránit se použití brokolice do různých druhů salátů a jiných pochoutek.

Zapečená brokolice s těstovinami

300 g těstovin, 300 g brokolice, 200 g ovčího sýra,150 g zakysané smetany, 1 vejce, sůl, pepř, 250 g vařené šunky, tvrdý sýr

Příprava:

Těstoviny uvaříme v dostatečném množství osolené vody podle návodu na obalu. Poté je scedíme a necháme okapat. Troubu předehřejeme na 175 °C. Brokolici očistíme, omyjeme a rozebereme na růžičky. Povaříme je v osolené vodě asi 5 minut, scedíme a dáme okapat. Ovčí sýr rozmačkáme vidličkou, vmícháme vejce a vzniklou pomazánku osolíme a opepříme. Plátky šunky nasekáme na tenké nudličky. Těstoviny a brokolici dáme do vymazané zapékací formy a smícháme s nudličkami šunky. Na pokrm dáme pomazánku z ovčího sýra a posypeme strouhaným tvrdým sýrem.

KVĚTÁK

Jeho vysoký obsah fosforu působí pozitivně na zdravý stav kostí, nehtů a kloubů. Kromě řady minerálních látek je dobrým zdrojem vitaminu C (2× více než u pomeranče). Květák není k zahození!

Květákový salát

1 menší květák, 2 bílé papriky, svazek ředkviček, 3 cibulky s natí, šťáva z jednoho citronu, špetka soli, 5 lžic olivového oleje

Příprava:

Květák rozebereme na růžičky a důkladně omyjeme. Omyté a jadřinců zbavené papriky nakrájíme na proužky, omyté ředkvičky a cibulky na kolečka. Salát promícháme se zálivkou z citronové šťávy, špetky soli a oleje.

Poznámka: Doporučuji přidat i polovinu avokáda, které nakrájíme na kousíčky. Získáte tím větší hodnotu jídla.

KAPUSTA

Kapusta je neocenitelnou součástí syrového jídelníčku. V zimě se nabídka listové zeleniny značně zmenšuje, a to je právě doba, kdy kapusta je běžně k sehnání a za přijatelnou cenu. Kupujte pouze čerstvé hlávky, které nejsou příliš měkké. Velké okrajové listy jsou často ovadlé, ale vnitřek hlávky přitom může být v pořádku. Používáme ji do salátů a kombinujeme s různými dressingy. Čerstvá šťáva z kapusty smíchaná v poměru 1:2 se šťávou z jablek má velmi zajímavou chuť připomínající kiwi nebo jahody.

Kapusta obsahuje obrovské množství minerálů, sodík, draslík, hořčík, fosfor, také síru, chlór, bór, železo, jód, měď, kobalt, zinek, chróm, fluór a stříbro!!! Dále mangan, který je velice důležitý při metabolismu hlavně proteinů a uhlohydrátů. Syrová kapusta navíc obsahuje velkémnožství vitaminu C, dokonce několikrát víc než citrusy. Hojně je zastoupen také beta-karoten, který může být v těle konvertován na vitamin A. Samozřejmostí je, že kapusta je plná živé vlákniny a chlorofylu.

Příroda vám nabízí tisíce úžasných zdrojů a kapusta je jedním z nich.

Naložená kapusta s česnekem

1 menší kapusta, česnek, extra panenský olivový olej, nepasterizovanou sojovou omáčku, kopr nebo jiné koření, šťávu z půlky citronu

Příprava:

Kapustu nakrájíme na drobnější kousky, vložíme do mísy a hojně prolijeme olivovým olejem. Přidáme utřený česnek, koření, citronovou šťávu a sojovou omáčku. S tou buďte opatrní, je velice výrazná a slaná a stačí jí jen málo. Nemusí se sice používat vůbec, ale dodá salátu dráždivou chuť. Celou směs pak dobře promíchejte a nechte uležet v chladničce několik hodin. Je dobré směs občas promíchat. Do této uleželé směsi pakmůžete přidat další ingredience, skvěle se hodí avokádo a rajče.

red