Je jedno, zda jsou malé, velké, silné a kolik jim je právě let. Vždy jsou pro nás rodiče dětmi.

Začátek školního roku pro rodiče znamená nejen nákup všech potřebných školních pomůcek, ale i výběr té správné, mimoškolní aktivity pro vaše dítě. Nejoblíbenější jsou sportovní, hudební a umělecké kroužky. Každý rodič chce pro své dítě najít to nejlepší.

V posledních několika letech čím dál tím více se staly oblíbené sportovní kroužky. Patří sem nejen hokej, fotbal, ale i aerobic, triatlon, krasobruslení, gymnastika nebo tancování. Počet tanečních skupin pro děti se stále zvětšuje. Tančit začínají mladší a mladší ratolesti. Jenže následující příběh je jasným příkladem, že svoji kariéru může dítě nasměrovat až v období dospívání nebo dospělosti. Proto, i když se často ve svých dětech sami vidíme, dovolme jim vybrat si to, co samy chtějí dělat. I tanec je výborným tipem nejen pro dívky, ale také pro chlapce.

Pavel Kapoun – tanečník, choreograf, trenér-lektor.

Původem z Lomnice kousek od města Tišnov.

Začal sólovou dráhu tanečníka „až“ ve svých 16 letech. Během deseti let prošel nejen různými žánry dříve disco dance a hip hop, nyní hlavně street dance – new style, popin, ale také různými etapami.

K úspěchu byla potřeba spousta práce, cílevědomost a odhodlání, talent hned nehrál tak významnou roli. Pavel si totiž musel všechno, lidově řečeno, „vydřít“. Taneční obor nabral díky popularitě a hlavně do náročnosti na pohybovém rozsahu, akrobacii, muzikálnosti. Díky poctivé práci a dobrým radám trenérů a učitelů měl dobré předpoklady pro úspěšnou budoucnost. Dostavily se nejen kolektivní úspěchy, ale hlavně sólové úspěchy na soutěžích. Pavlovy pohyby prozrazovaly radost a pohodu, které mu tancování poskytovalo. Nejen pro zkušené oči, ale hlavně i pro diváky je Pavel takovým velkým „sluníčkem“. Pro vysvětlení jen doplním, pozitivní výraz pohybu a přirozený úsměv při tanci, tomu se říká talent spojený s radostí. Titul vícemistra ČR v disco dance, 2. místo v street dance – dance battle, 1. místo v street dance – street battle. Mezinárodní úspěchy na soutěžích mistrovství světa bývají nejcennější a být jak Pavel 5. a 6. (v hip hopu) je sen každého sportovce.

To se mu to tančí, říkáte? A co škola? Ptáte se?

Pavel vystudoval na Masarykově Univerzitě Brno magisterské studium na pedagogické a sportovní fakultě, dále pak na sportovní fakultě tělesnou výchovu a sport – fitness. Později si ještě doplňuje rozšiřující studium tělesné výchovy pro střední školy. Absolvoval semináře s lektorem Falk (USA) a Byron (Francie). Pavel nikdy nenechal nic náhodě, a tak aby toho neměl málo, ještě přidal sportovní gymnastiku, kterou si vyzkoušel na vlastním těle. V uších mi zní jeho rčení „to je nářez“, když mi ukazoval jak mete salta na videozáznamu v mobilu.

Čím se takový již mladý pán živí?

Začal přemýšlet o spojení příjemného s užitečným. Trénuje kondiční přípravu sportovců.

Daří se mu na poli choreografie, proto také založil skupinu Xside Dancers a vychovává své následníky. Vyučuje na Masarykově Univerzitě v Brně celouniverzitní TV (tanec) a také na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Mimo jiné spolupracuje s jinými skupinami Magic Free Group, Akcent Ostrava, Oliver Vrchlabí, Roxton Neratovice, Yamaha Břeclav, Jumping Šaľa, dále pak TŠ Victoria, TŠ Peter Cieker.

Dalo by se říct krátký příběh. Příběh v uplynulých deseti letech Pavla Kapouna svědčí o tom, že nikdy není pozdě začít se věnovat svým koníčkům.

Proto naslouchejte svým dětem, třeba i v nich dřímají budoucí hvězdy…

  • RED-