Španělská kuchyně je rozmanitá i svou barvou, i surovinami. Je prakticky dost podobná všem středomořským kuchyním, a proto není až tak světová, jako třeba italská či francouzská. Navíc Španělsko je dost velkou zemí (ne že by Francie nabyla) a každý region má svoji tradiční kuchyni, známé jsou jen některé hlavní pokrmy, a více je Španělsko známo pro svůj tradiční nápojový lístek, kterému jasně vévodí španělská vína. Obecně základními prvky španělské kuchyně jsou vždy čerstvé suroviny a to z moře – mořské plody, ryby, rýže, zelenina, olivový olej extra virgin, maso, brambory, chilli, rajčata, olivy, cibule a česnek.
Paella
Tradiční pokrm španělských rodin je velice pestré a je dost podobné našemu rizotu – to také často připravujeme ve stylu „ co dům dá“. To stejné je paella, nicméně základ je vždy nějaká ta „mořská potvora“, zelenina a rýže. Co je určitě důležité – pokud dáme do paelly rybu, nikdy nesmíme dát i jiné maso. Tím je na mysli drůbež, vepřové nebo dokonce hovězí. To již by nebyla pravá paella, ale jakýsi podivný mix. Paella je jídlo chudých a nejčastěji se opět připravuje v jižních částech země. Vznikla jako pokrm nemajetných rybářů, kteří právě do rýže a vlastní zeleniny dali i to, co chytili, tedy mořské plody a ryby. Dalším důležitým faktem je to, že pravá paella není ostrá, což si spousta lidí, nejspíš pro její typickou barvu myslí.
Gazpacho
Studená zeleninová polévka, která je vhodná jako předkrm a ideální pokrm pro horký letní den. Na její přípravu jsou potřeba zejména rajčata, dále papriky, okurky, česnek, cibule a další.
Empanada, panada
Původně španělský pokrm je dnes znám jak ve své domovině, tak sousedním Portugalsku, tak některých státech Jižní Ameriky. Jde o pečenou kapsu z těsta, ve které jsou různé náplně. Většinou mleté maso, šunka či tuňák. V některých přímořských oblastí jsou empanady vyhlášené plněné rybami nebo plody moře.
Tortilla (vyslovuje se tortija)
Kdo by řekl, že tortilla patří do španělské kuchyně? Jistě, že většina by tortillu zařadila do klasické mexické kuchyně, což nebudeme zpochybňovat, nicméně je nutno podotknout, že jsou tyto placky původně španělské. Ale vlastně jen co se nápadu a vzhledu týče. Španělské tortilly jsou totiž jiné, než ty mexické, které jsou známé i u nás, jako kukuřičné placky, které se plní masovými a zeleninovými náplněmi. Španělská tortilla je placka z vajec a zeleniny, což je vlastně taková naše omeleta a slouží jako příloha k rybám nebo masu.
Tapas
Jsou to takové španělské jednohubky. Podávají se celý den a jejich hlavními prvky jsou sýry, olivy a šunka nebo mořské plody a zelenina. V barech jsou k dostání zdarma k nápoji.
Turecký med - turrón
A opět jeden velký omyl – předpokládáme, že turecký med pochází z Turecka, nicméně jeho původem je Španělsko. První zmínky o této sladké pochoutce, kterou seženeme snad na každé pouti, jsou již z 12. století. Španělsky se turecký med nazývá turrón, a právě možná odsud pramení český název. Medem je pochoutka nazvaná nejspíš pro sladkost, kterou má a také pro lepivost.
Sangria
Sangria je světově proslulý nápoj, který se hodí na horký letní večer – nakrájené kousky ovoce s cukrem a přelité červeným vínem. U nás si lze zakoupit jakousi „hotovou sangrii“ ale ta nemá s tou pravou tolik společného.
Grenadina
Dalším typicky španělským nápojem je grenadina, šťáva z granátových jablek přelitá vodou nebo sodou.
Pokrmy a potraviny, se kterými se můžeme ve Španělsku setkat
Jamón serrnano – sušená šunka. U nás známé prošuto. Osolená kýta se nechá ve sklepě dozrát a vysušit.
Chorizo – velice pikantní klobásy, často užívané jako tapas.
Flan – dezert podávaný nakonec jsou jakési sušenkové placky, na kterých je silná vrstva vanilkového pudingu.
Recepty španělské kuchyně
Gazpacho
Na studenou polévku bude potřeba půl kila čerstvých rajčat a konzerva loupaných rajčat, nadrobno nakrájená menší cibule, dvě papriky, nejlépe červené, salátová okurka, česnek, olivový olej, sůl, pepř, cukr a ocet.
Rajčata i papriky na krájíme na malé kousíčky a vložíme je spolu s cibulí, česnekem do mixéru a rozmixujeme. Poté rozmixujeme rajčata z konzervy s okurkou a přimícháme do první hmoty. Podle chuti přidáme ocet, cukr, sůl i pepř a následně necháme v lednici řádně vychladnout.
Paella
Receptů na paellu můžeme najít mraky, nejtypičtější je ale ta s mušlemi a krevetami. Na ni bude potřeba: asi 300 g očištěných a nakrájených chobotnic, sépií, slávek, několik černých mušlí, krevety, cibule, asi 5 stroužků česneku, zeleninový vývar (kostka), asi gram šafránu, dvě deci bílého vína, fazolové lusky, hrášek, červenou papriku, rýže, pepř a sůl. Nejprve uvaříme mořské plody tak, aby byly měkké (mušle musí být řádně omyty a nesmí být otevřené), následně na drobno nakrájenou cibuli osmahneme, přidáme česnek, koření fazolové lusky, nakrájenou papriku a hrášek, zalijeme vínem a povaříme. Po chvilce přidáme mořské plody a necháme podusit. Poté přidáme rýži (nevařenou), přelijeme zeleninovým vývarem a vaříme, až je rýže hotová. Následně ji ochutíme solí, pepřem a přidáme šafrán pro obarvení. Chvilku povaříme a můžeme podávat.
Far
Koláč, který je velice tučný, ale také velice chutný. Když ochutnáte jen kousek, zapomenete na svou štíhlou linii rádi. Na jeho přípravu budete potřebovat: 250 g cukru, 250 g polohrubé mouky, 130 g slaného másla či klasického a lžičku soli, litr plnotučného mléka, 6 vajec, pár lžic rumu, vanilkový cukr a balíček sušených, vypeckovaných švestek.
Nejprve vejce rozklepme do mísy a za stálého šlehání přisypáváme oba cukry. Poté mléko ohřejeme a zamícháme do něj kousky másla a až je rozpuštěné, sundáme z plotny a vmícháme do něj rum a necháme zhládnout. Až je mléko studené, vmícháme jej do cukru a vajec. Následně vmícháváme mouku a našleháme. Do pečlivě vymazané a vysypané formy naklademe na dno švestky a přelijeme těstem. Pečeme asi 70 minut na 200 stupňů a v polovině teplotu snížíme o 20 stupňů.