1.Jak renovovat kuchyň?
Pokud se rozhodneme renovovat kuchyň, musíme si nejprve ujasnit naše představy o nové kuchyni. Dnešní doba nabízí kvanta možností a trendů, proto je dobré se předem o nich informovat. Poté už je na nás, jestli úpravu provedeme sami, s odbornou pomocí, či veškerou práci necháme na odbornících.
Nemáme-li však doma šikovného řemeslníka, nebo nejsme-li jím sami, práci za nás odvedou kuchyňská studia. Ty nám na základě námi zadaných informací vypracují několik návrhů. Jednotlivá studia mají vlastní podmínky – některá návrh zpracují pouze za podmínky, že si u nich renovaci necháte kompletně zhotovit. To je také důvod proč jít do kuchyňského studia s přesnou představou a zbytek doladit po domluvě s odborníky.
Pozor si také dávejte při uzavírání smlouvy. Vzhledem k tomu, že renovace kuchyně značně omezí chod domácnosti, neměl by ve smlouvě chybět termín začátku a konce prací a sankce za jejich případné nedodržení. Dbejte na to, aby ze smlouvy jasně vyplynulo, co všechno se bude provádět, zvolený materiál, barva a další pro případnou reklamaci.
Stejný postup je v případě odborné spolupráce. Zde záleží na tom, co se rozhodnete dělat sami a co necháte na studu.
Chcete-li kompletní úpravu svěřit pouze vlastním schopnostem, tím více času věnujte jasné představě o celkovém uspořádání nové kuchyně. Obecně známá jsou jednotlivá pracoviště: zásoby, nádobí, mycí a varné centrum.
Existují již firmy, které vám ve studiu poskytnou tyto části kuchyně, a vy si tak můžete nanečisto vyzkoušet sestavení dle potřeby. Pečlivě si vše promyslete – např. kudy vedou elektrorozvody, případně zda uděláte nové. V jakém stavu je podlaha? Nepotřebuje renovaci? Pakliže ano, po zednických pracích nastal čas právě pro ni. Při sestavování samotné linky je nutné uvědomit si, kolik místa potřebujete na ukládání potravin, nádobí, dále jaký prostor je k tomu třeba. Pro co zvolíte skříňky, pro co šuplíky?
Prostor mezi spodní linkou a horním úložištěm se dříve víceméně dláždil, nyní jsou v oblibě obklady z materiálů ze kterého je deska kuchyňské linky nebo jemu obdobná. Důvodem je snadnější údržba a dostupnost v případě opotřebení a následné výměny.
V kuchyňských studiích obdivujeme lesklé materiály, pro svoji kuchyni však volíme materiály matné pro snadnou údržbu.
Dnešním trendem v této oblasti je celkově snadná údržba, jednoduchý styl a snadný přístup.