Dvěře za jedno odpoledne
Dveře ve starších panelových domech obvykle moc krásy nepobraly. Tomu se dá ale docela lehce napomoct. Pokud je nám líto vyměňovat celé dveře a neradi pracujeme s barvami, takže natření nás neláká, nebo se nám nechce investovat příliš velkou částku, můžeme jim pořídit nový kabátek z tapety a přidat zrcadlové dlaždice. V jednotném stylu pak lze upravit dveře celého bytu.
Další možnost je dveře obložit dřevem nebo laminem. Je však náročnější a je nutno promyslet úpravu u případného kukátka. Pokud si nevíte rady, zeptejte se odborníků.
Vstupní dveře bychom tedy měli hotové, nyní se podíváme na dveře v bytě. Jestliže jsou původní, měly by být ze dvou třetin prosklené, anebo zcela jednoduché. Inspirací na lepší vzhled hledejte výše, anebo zkuste následující postup:

  1. Odstraníme staré sklo. Opatrně odstraníme plastové zasklívací lišty a sklo vyjmeme. Dbáme přitom na bezpečnost a chráníme si zrak a ruce před pořezáním.
  2. Proříznutí dveří a zvětšení prosklené plochy dveří provedeme elektrickou kotoučovou pilou. Jako vodítko si svěrkami ke dveřím připneme rovný hranolek, podle kterého řez vedeme.
  3. Kotoučovou pilou není možno řezat až do rohu, kotouč by na spodní straně dveří prošel dál za roh. Řez tedy asi o 5 cm zkrátíme, na zbylé doříznutí použijeme přímočarou nebo ruční pilku.
  4. Spodní proříznutou část je třeba vyplnit dřevěnými hranolky. K těm pak budou připevněny zasklívací lišty. Aby papírové voštiny nepřekážely, vtlučeme je kladivem do rámu dveří.
  5. Hranolky přesně stejné síly, jakou má vnitřní dřevěný rám dveří, zkrátíme na vhodný rozměr.
  6. Natřeme je disperzním nebo polyuretanovým lepidlem a vklepneme do rámu tak, aby s ním lícovaly.
  7. Do připraveného rámu budeme vkládat dvě příčky. Dělicí příčky přišroubujeme. Hranolky si však nejprve z obou stran v úhlu předvrtáme, aby se nám při šroubování nehnuly.
  8. Dřevěná zasklívací lišta z obou stran přichytí sklo. Musí být tak hluboká, aby vložené sklo nemělo vůli a aby lišta k rámu dveří přesně doléhala. Vše se řídí sílou použitého skla.
  9. Dveře připravené pod barvu již mají z jedné strany připevněny zasklívací lišty. Dveře jsou dočista obroušeny jemným smirkovým papírem. Zasklívací lišty řežeme v přesné pokosnici ostrou pilkou.
  10. Po dostatečném zaschnutí posledního nátěru vše opatrně namontujeme zpátky na dveře.