bwin Grand Prix České republiky - Mistrovství světa silničních motocyklů v Brně

O víkendu se na Masarykově okruhu konal svátek všech fanoušků silničních motocyklových závodů. Do Brna se za tři dny sjelo na 223 tisíc diváků. 

Z pohledu českého fanouška byla nakonec nejzajímavější sobota odpoledne, kdy se na start juniorského RedBull Rookies Cupu postavil brněnský závodník Karel Hanika.  Hanika se po celý víkend prezentoval precizními výkony. Vyhrál všechny tréninky i kvalifikaci. V samotném závodě se pohyboval na čelních pozicích, ostatně jak je v této sezóně již zvykem. Jeho předjížděcí manévry zvedaly diváky ze sedadel a ti vytvořili na tribunách Masarykova okruhu atmosféru, jako by se jela nejprestižnější kategorie MotoGP, a ne závod mladých nadějných závodníků. V posledním kole se vedoucí jezdci několikrát předjeli, aby nakonec jako první projel pod šachovnicovou vlajkou český jezdec. Slyšet zase po roce v Brně českou hymnu byl zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Doufejme, že Karel Hanika bude ve svých výkonech pokračovat a hlavně že se jeho týmu podaří zajistit podmínky, aby mohl příští sezónu postoupit do Moto3. 

Karel Hanika: „Všichni ode mne vítězství očekávali, byl jsem proto asi i trochu pod tlakem a nervóznější než obvykle. Dopadlo to ale dobře a všichni diváci si mohli se mnou zazpívat celou hymnu. To na tom bylo nejhezčí."

 

Ve třídě Moto3 potěšil domácí fanoušky osmým místem Jakub Kornfeil. Vyhrál španěl Louis Salom, druhý dojel další španěl Maverick Viňales a třetí německý jezdec Jonas Folger.

Jakub Kornfeil: Dnes je se závodem opravdu velká spokojenost. Toto osmé místo je velmi cenné, protože jsem si jej vyjel jen v souboji, nikdo před námi nespadl ani neodstoupil. Moc děkuji všem v týmu, fanouškům, partnerům a rodině. Zkrátka všem, kteří se jakoukoliv podporou podíleli na šťastném konci tohoto víkendu.“

 

V Moto2 žádný český jezdec nestartuje a z premiérového vítězství se radoval finský jezdec Mika Kallio. Druhý byl japonec Takaaki Nakagami a třetí Tom Lüthi ze Švýcarska.

Mika Kallio: „Naposledy jsem vyhrál před pěti lety v Doningtonu, takže mi celkem dlouho trvalo vyhrát znovu. Je těžké popsat jaký je to pocit znovu vyhrát. Vnitřně jsem se cítil skvěle, zejména pak v posledním kole, kdy jsem věděl, že můžu vyhrát. Byl to těžký závod, ale věděl jsem, že pokud se dostanu do vedení a v posledních dvou kolech neudělám chybu, můžu vyhrát. Při výjezdu z poslední zatáčky jsem uviděl šachovnicovou vlajku a pomyslel si: Dokázal jsem to. Byl to neuvěřitelný pocit.“

 

V nejprestižnější kategorii MotoGP mělo dojít na souboj českých jezdců, ze kterého nakonec sešlo. Karlu Abrahamovi se letos zatím příliš nedaří, v Brně bojoval více než se soupeři se zraněným ramenem a nakonec dojel devatenáctý. Lukáš Pešek neměl start v Brně jistý z finančních důvodů, nakonec v závodě startoval, ale upadl ve druhém kole. MotoGP se stala záležitostí španělských jezdců. Zvítězil Marc Marquez před Danim Pedrosou a Jorgem Lorenzem. Fenomenální Ital Valentino Rossi dojel čtvrtý. 

Karel Abraham: „Cílem pro dnešek bylo dojet a to jak z pohledu toho, jak se mi v Brně obvykle „daří“, tak samozřejmě i kvůli tomu bolavému ramenu. Takže z tohoto pohledu dnešek nebyl špatný, i když s devatenáctým místem samozřejmě nemůžu být spokojený a rozhodně to není pozice, na kterou patříme. Ráno jsem zkusil warm up bez anestetik, aby odpoledne měla větší účinek. Po startu se mi podařilo dostat dopředu až před Lukáše, ve třetí zatáčce mě ale Aoyama dostal trochu navenek a Lukáš mě zase předjel. Ve Schwantzovce do mě zezadu narazil Bauer, bylo to fakt silné a popravdě vůbec nechápu, že jsem to ustál. I tak to byl průšvih, zaprvé mě to zpomalilo a ztratil jsem kontakt se skupinou před sebou a zadruhé tělo absorbovalo náraz a rameno začalo bolet ještě víc. V podstatě celý závod jsem pak odjezdil se Staringem, od půlky už to bylo fakt špatný a hodně jsem přemýšlel o tom, že zajedu do boxů. Když zbývalo asi osm kol, tak jsem si řekl, že to prostě zkusím vydržet a nakonec to vyšlo. Uvidíme, co bude příští týden, zatím se spíš přikláníme k tomu, že by bylo lepší jeden závod vynechat a vrátit se v dobré kondici za tři týdny v Misanu.“

Marc Marquez: „Jsem velmi šťastný! Nečekal bych, že tady vyhraji, protože Jorge s Valentinem v Brně  nedávno testovali a navíc Dani je na této dráze pokaždé rychlý, což také dokázal loni, když tady vyhrál závod. Je to úplně jiná dráha ve srovnání s těmi, na kterých jsem jezdil do této chvíle. Těch dvacet pět bodů teď vnímám úplně jinak ve srovnání s Indianapolis! Tady to byl hodně tvrdý boj o vítězství a velmi  jsem si to užil. Bitva s Jorgem stála za to a za vítězství jsme moc rádi. Děkuji všem v týmu!“

Jaroslav Mareček