Velká cena České republiky – sobota

Sobotní tréninky a kvalifikace na Velkou cenu České republiky silničních motocyklů provázelo proměnlivé počasí a obrovský zájem diváků. Českým jezdcům dnes však štěstí nepřálo. Karel Abraham skončil ve třídě MotoGP sedmnáctý, ve třídě do 125 ccm bude Jakub Kornfeil startovat dvacátý, Miroslav Popov dvacátý sedmý, Ladislav Chmelík třicátý třetí a Slovák Jakub Jantulík se nekvalifikoval.
Jediným úspěšným českým zástupcem byl dnes Tomáš Vavrouš, který dojel v závodě mladých jezdců Red Bull Rookies Cup na vynikajícím třetím místě.

VC ČR 2011

Ohlasy z brněnského depa:

Ivana Ulmanová, výkonná ředitelka Automotodromu Brno:
„Zaznamenali jsme větší pohyb lidí po areálu, který zřejmě souvisí s tím, že jsme sloučili všechny přírodní tribuny pod jednu vstupenku. Řada fanoušků si šla obhlédnout jednotlivé tribuny, aby se rozhodla, kde stráví nedělní závody.“

VC ČR 2011

Karel Abraham, MotoGP, Ducati:
„Byl to nepříjemný pád. Mrzí mě to, protože to bylo dobře rozjeté kolo, které mě mohlo posunout výš.“ Jsem naštvaný. O problému, kvůli kterému jsem spadl, jsem věděl už předtím. Při brzdění jsem opět ztrácel hodně času. Proto jsem v každém kole posouval brzdný bod a jel jsem na limitu, což se mi bohužel vymstilo. Před zítřejším závodem určitě budu nervózní, ale doufám, že přijde hodně diváků.“

Miroslav Popov, 125 ccm, Aprilia:
“Mokrý povrch při rozjezdech z dnešního rána mi rozhodně nepomohl. Potřeboval jsem více jízd na suchém povrchu, abych lépe rozpoznal charakteristiku této dráhy, která se velmi liší od ostatních. V každém případě se tak stalo a s tím už se nic dělat nedá. Odpoledne se mi podařilo zlepšit svůj čas oproti včerejšímu, přesto s tím nejsem spokojen. Mohlo a mělo to být lepší. Ke zlepšení pozice stačilo zůstat v závěsu za ostatními jezdci a zítra bych vyjel z lepší pozice. Umístění v deváté řadě mě neuspokojuje a bude velice těžké se dobře umístit. Rozhodující bude dobrý start a pak se uvidí.”

Dani Pedrosa, vítěz kvalifikace třídy MotoGP, Honda:
„Je to má první pole position v tomto roce a ještě po hodně dlouhé době, jsem proto velmi šťastný. Víkend se zatím odehrává dobře, motorka funguje a já se cítím fyzicky dobře. Udělali jsme na motorce pár drobných změn a to mně umožnilo soustředit se na jízdu a doufejme, že budeme zítra bojovat o dobrý výsledek.“

Andrea Dovizioso, MotoGP, Honda:
„Poté, co jsme včera bojovali s nastavením brzdění motorem, dnes jsme se vrátili ke specifikaci použité v italské GP. Od včerejší noci pršelo a ráno tím byl ovlivněn povrch trati a odpoledne byl snížená přilnavost. Ve warm-upu budeme pracovat na nastavení motocyklu. Rychlost není tak špatná a není nemožné bojovat o dobrý výsledek. Závod bude těžký s mnoha bitvami, a proto bude důležitý dobrý start.

VC ČR 2011

Valentino Rossi, MotoGP, Ducati
„Dnes jsme udělali krok dopředu změnou nastavení předku a také změnou pozice na motocyklu. Byli jsme také dobří ráno na mokru a vlastně to byl skutečně zábavný trénink. Do teď je to dobrý víkend, ačkoliv to není nic světoborného, jsem jen šestý. Je to vlastně moje nejlepší kvalifikace s Ducati. Během zítřejšího warm-upu se pokusíme ještě zlepšit přilnavost přední části motocyklu v prvních dvou sektorech trati kde ztrácím nejvíce času. V druhé části trati ztrácím jen 0,1 sekundy. Jsme potěšeni, protože jsme se naučili pár věcí a po počáteční adaptaci jsme schopni pracovat na GP 11.1 produktiv­něji.

Jorge Lorenzo, MotoGP, Yamaha
„Včera to nešlo tak, jak jsme čekali, tak jsme udělali nějaké změny a zdokonali brzdění, aby byl motocykl více stabilní. Zlepšili jsme čas na kolo, dostali jsme se blíže k Danimu a skončili před Caseym. Rychlost jsme měli v posledním kole dobrou a tak jsme šťastní. Velké díky patří našemu týmu, který tvrdě pracoval na zdokonalení stroje. Zítra si věříme na podium, jestli to bude možné, tak i na vítězství.“

Colin Edwards, MotoGP, Yamaha
„Dnes jsem více spokojen s výkonem motorky a velké díky Monster Yamaha TECH 3 týmu za jejich neuvěřitelnou práci. Včera jsem nebyl vůbec v pohodě a nebyl jsem spokojen s předkem motorky. Řekl jsem týmu, co jsem na trati cítil, a je na nich, aby si to vyhodnotili a pokusili se motocykl zdokonalit. A dnes udělali absolutně úžasnou práci a měl jsem mnohem lepší nastavení.

Velká cena ČR – neděle

VC ČR 2011

238 tisíc diváků vytvořilo během víkendové Cardion AB Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu v Brně fantastickou atmosféru, ve které sledovalo boje světových jezdců. Úspěšně skončila GP pro Jakuba Kornfeila ve třídě do 125 ccm, Karel Abraham se bohužel nezbavil své „brněnské“ smůly.

Ve třídě do 125 ccm odstartoval český jezdec Jakub Kornfeil ze své 20. pozice natolik dobře, že se již po prvním kole pohyboval těsně za hranicí první desítky. V průběhu závodu zajížděl velmi dobrá kola a postupně se propracoval až na výborné sedmé místo v cíli.
V závodě zvítězil po obrovském boji, který se rozhodoval až v poslední zatáčce, německý jezdec Sandro Cortese, druhý dojel Johann Zarco a třetí Alberto Moncayo. Další český jezdec Miroslav Popov, jedoucí na divokou kartu, špatně odstartoval a propadl se až na poslední místo. Poté však zajížděl jedno rychlé kolo za druhým a probojoval se až na 17. místo. Toto umístění je pro šestnáctiletého jezdce, který jel svoji druhou GP v životě, určitě velmi dobrý výsledek.

Závod třídy MOTO2 byl ve znamení obrovského souboje pětice jezdců, kteří se dokázali předjet i několikrát během průjezdu jedné zatáčky. Z dvacetikolového boje vyšel vítězně italský jezdec Andrea Lannone před Markem Marquezem a Stefanem Bradlem. Na Alexe de Angelise a Toma Lűthiho zbyla místa těsně pod stupni vítězů.

VC ČR 2011

Ve třídě MOTOGP odstartoval Karel Abraham dobře a v začátku závodu se pohyboval na 16. pozici. Když se zdálo, že by mohl začít postupovat vpřed, přišlo podklouznutí předního kola a pád přímo před fan klubem na tribuně D. Abraham svůj motocykl zvedl a pokračoval v závodě, nakonec však musel ze závodu odstoupit po technické závadě.
V začátku závodu probíhal na špici souboj všech továrních jezdců Hondy a Jorgeho Lorenza s Yamahou. Velmi brzy vypadl ze souboje po pádu Dani Pedrosa. Jorge Lorenzo mírně zpomalil, a tak se souboj o pódium zúžil na tři jezdce s hondami. Casey Stoner všem ujel a jel si svůj vlastní závod. Za ním bojovali o druhé a třetí místo Andrea Dovizioso a Marco Simoncelli. Ze souboje nakonec vyšel vítězně Dovizioso a projel pod šachovnicovou vlajkou na stříbrné pozici. Marco Simoncelli byl i tak velmi spokojený, protože je to po smolném průběhu letošní sezony jeho první umístění na pódiu v MotoGP. Valentino Rossi potvrdil zlepšování Ducati a dojel šestý.

V závodě mladých nadějí Red Bull Rookies Cup dojel český jezdec Tomáš Vavrouš po tuhém boji na fantastickém druhém místě.

Ohlasy po brněnském závodě.

Marco Simoncelli, MotoGP, Honda
„Jsem velmi šťastný, tento rok jsem hodně silný, ale je to tvrdé, protože jsme se museli vypořádat s některými složitými situacemi. Ale já a můj tým jsme nepřestali nikdy věřit a výsledek se konečně dostavil a tak chci všem poděkovat.“

Jorge Lorenzo, MotoGP, Yamaha
„Přední pneumatika, kterou jsme vybrali, nebyla nejlepším řešením. Zkoušeli jsme ji včera a dávala mi dobrý pocit a konstantní rychlost, dnes však byly jiné podmínky a teplota a nefungovalo to. Od začátku druhého kola jsem byl blízko ztráty kontaktu s přední částí a bylo složité vyjet si to čtvrté místo.“

Wilco Zellenberg, MotoGP, manažer Yamaha Factory Racing Team
„Od tohoto víkendu jsme očekávali mnoho, protože Casey bojoval s problémy a Jorge se cítil po kvalifikaci velmi dobře. Rozhodli jsme pro měkčí směs přední pneumatiky, což bylo včera dobré, ale dnes to nebyla správná volba.“

VC ČR 2011

Valentino Rossi, MotoGP, Ducati
„Jsme potěšeni, udělali jsme krok dopředu. Musím říct, že Filippo a Ducati jsou inteligentní, protože jen s malými změnami jsme byli schopni dosáhnout dobrého výsledku za mokra i za sucha. Nyní jsem schopen řídit motorku lépe při brzdění a na výjezdu ze zatáček a můžu lépe využít přední pneumatiku. Vyjeli jsme s cílem bojovat se skupinou před námi, ale bohužel jsme udělali malou chybu při startovní proceduře se zahříváním pneumatik a první dvě kola byla těžká, bez dostatečné přilnavosti. Je to lekce, kterou si budeme příště pamatovat. Neměl jsem tak dobrý start jako třeba v Laguně, to by hodně pomohlo, protože od třetího kola do konce jsem měl stejnou rychlost jako yamahy a dokonce Sic nebyl tak daleko vpředu.

VC ČR 2011

Karel Abraham. MotoGP, Ducati
„Start se mi tentokrát povedl. Jel jsem za Capirossim a doufal jsem, že bych s ním a dalšími jezdci mohl bojovat. V pátém kole však přišel pád. Byl to lehký pád. Při výjezdu ze zatáčky mi ujelo přední kolo, ale motorce se skoro nic nestalo, takže jsem na ni zase nasedl a s pomocí traťáků jsem se dostal zpátky na trať. Motorka potom nejela, jak měla a postupně se to zhoršovalo. Vymáčkl jsem spojku, zkusil jsem ještě vypnout a zapnout elektroniku, ale nepomohlo to, takže bylo jasné, že je problém na motoru.“

Miroslav Popov, 125 ccm, Aprilia
„Odstartoval jsem příšerně a na konci prvního kola byl poslední! Asi nemá cenu říkat, že mi to nepomohlo, ale hrozně jsem chtěl tady v Brně zajet dobře. Začal jsem zajíždět slušná kola a dokázal jsem tím získat řadu pozic.“

Ivana Ulmanová, výkonná ředitelka Automotodromu Brno
„V neděli tu bylo víc lidí než v loňském roce, konečné číslo ale pokazila sobota. Tam
zřejmě negativní roli sehrála ranní průtrž mračen, která se nad Masarykovým
okruhem přehnala krátce před zahájením prvního tréninku.“

VC ČR 2011

Jaroslav Mareček