Fantastický úspěch českého jezdce Jakuba Kornfeila

Na tři dny se Česká republika a Brno staly středem sportovního světa, na zdejším Masarykově okruhu se jel závod mistrovství světa silničních motocyklů CARDION AB Grand Prix 2010.
Brněnský okruh je znám svým vynikajícím zázemím, kvalitní tratí, jednou z nejvyšších návštěvností v rámci seriálu a výbornou organizací, která je každoročně vysoce ceněna po celém světě. Letos závody sledovalo na 238.000 diváků přímo na okruhu, další stovky milionů na televizních obrazovkách.

125 ccm
Český jezdec Jakub Kornfeil, jedoucí svoji první kompletní sezónu MS v týmu Racing Team Germany na Aprilii, si dával pro Brno vysoké cíle. Po kvalifikaci chtěl být do patnáctého místa a v závodě pomýšlel dokonce na umístění v TOP TEN. Svůj sen o výborném brněnském výsledku začal naplňovat již v kvalifikaci, ve které dojel čtrnáctý. Do závodu se startovalo za obtížných povětrnostních podmínek, kdy trať byla po dešti mokrá. Po zhasnutí červených světel vyrazil nejlépe Nicolas Terol a všem ujel. Jakub odstartoval stejně dobře jako Terol a posunul se na deváté místo a bezchybnou stíhací jízdou dojížděl jednoho soupeře za druhým. Během toho předjel mimo jiné i vedoucího jezdce MS Marca Marqueze. Pod šachovnicovou vlajkou dojel na fantastickém pátém místě.
Ladislav Chmelík nedokončil a Andrea Toušková se nedokázala do závodu kvalifikovat.
V závodě vyhrál Nicolas Terol, druhý dojel Espargaro a třetí Rabat.

Moto 2
Ve třídě Moto2 se očekával dobrý výsledek od Karla Abrahama z týmu Cardion AB, který je poslední dobou ve výborné formě a také diváci doufali, že se Lukáš Pešek konečně dostane z letošní výsledkové mizérie. Ve čtvrtek se narychlo rozhodlo, že do závodu nastoupí ještě třetí český jezdec Patrik Vostárek, který v týmu Vector Kiefer Racing nahradil zraněného Vladimira Leonova.
Karel Abraham nastoupil zostra již do prvního tréninku, kterému téměř po celou dobu vládl. Až těsně před koncem ho překonal o dvě tisíciny vteřiny Fonsi Nieto. Karel skončil na druhém místě a navnadil tak nejen svůj fan klub. Lukáš Pešek se opět trápil s nastavením svého stroje a Patrik Vostárek si zvykal na nový motocykl.
V kvalifikaci se našim jezdcům nedařilo. Karel Abraham vinou neopatrnosti soupeře upadl již na začátku, zničil motorku a přivodil si otřes mozku. Mechanici dokázali stroj opravit a Karel zkusil ještě vylepšit svůj čas. Bohužel následkem prvního pádu mu nebylo dobře a točila se mu hlava, proto následoval druhý pád a 34. místo na startovním roštu. Tým Matteoni CP Racing opět nedokázal najít správné nastavení a Lukáš Pešek skončil v kvalifikaci na 25. místě. Patrik Vostárek byl dvacátý sedmý.
Do nedělního závodů nebyl Karel Abraham puštěn lékaři, a tak jen jako smutný divák sledoval dramatickou bitvu čtyřiceti jezdců, ve které nebyla nouze o parádní předjížděcí manévry.
Závod ovládl Toni Elias před Takahashim a Iannonem. Lukáš Pešek ani Patrik Vostárek šachovnicovou vlajku neviděli.

MOTO GP
Fenomenální italský jezdec Valentino Rossi na trati brněnského okruhu, to byla ta nejlepší zpráva pro pořadatele i fanoušky. Všichni byli zvědaví, co Ital po zranění na trati předvede. Valentino již od prvních tréninků předváděl výborné výkony a pohyboval se v pořadí hodně vysoko. V závodě nakonec zvítězil Jorge Lorenzo na Yamaze, který si v rámci oslavy zahrál golf na hřišti, které je součástí areálu okruhu. Druhý dojel Dani Pedrosa na Hondě a třetí Casey Stoner na Ducati.

Největší bomba, a to přestupová, však vybuchla až po závodě. Valentino Rossi se emotivním, ručně psaným dopisem rozloučil s týmem Fiat Yamaha a ohlásil dlouho očekávaný přestup do rudých barev Ducati.

Jaroslav Mareček