Závodním speciálům v „Z“ dominuje rekordní Buggyra, Fiesta S2000, Lancer WRC a Tatra 815.

Veletrh Autosalon § Autotec Brno 2010 začal. Prezentaci zhruba dvou desítek závodních vozů ze zcela rozličných disciplín zde najdete pod kopulí „zetka“ na stánku motoristického magazínu se staronovým názvem Motormix.

K pavilonu Z jako první při čtvrteční stavbě expozice před pátečním novinářským dnem přijela expediční Tatra 805 a téměř zároveň dominantní exponát – speciál Buggyra. Jedná se o vůz pro rychlostní rekordy a držitele světových rekordů, které s ním zajel David Vršecký. Ten mimochodem do Brna přijede v úterý a zůstane pravděpodobně do středy, takže fanoušci se na stánku mohou těšit i na autogramy, případně na čerstvé dojmy z nedávného světového rekordu na německém Lausitzringu ( zpočátku velmi dramatického, když postupně došlo dvakrát k explozi pneumatiky v rychlosti zhruba 220 km za hodinu !!), či z víkendového závodu ve španělském Albacete.

Vzápětí následovalo několik vrchařských vozů pro závody LMBT 2010, jako je Reynard 032 F3, Jema 630 GT, formule MTX 1–06 vin car, ale také nádherné Mitsubishi Lancer WRC, s nímž velmi úspěšně jezdí kopce Jiří Špalek. Vrchařskou expozici doplňují také tři zajímavé „mini“ a další vozy. Jiří Přibyl zase z Příbrami, kde se mimochodem právě v těchto dnech začal Motormix vysílat ve zdejší kabelové televizi, mohutný a v terénu pěkně rychlý Nissan King Car vlastní kontrukce, s nímž nedávno útočil dokonce na vítězství, či jednu z medailí na Baja Sachsonia v Německu, i když nakonec jej přibrzdily technické i další problémy.

V odpoledních hodinách přijel jediný okruhový zástupce na výstavce Motormixu – Bohumil Pfeifer s novou „cupovou“ Octávií. Další okruhové vozy vozy totiž právě o tomto víkendu čeká další závod na okruhu v Mostě, takže nemohly přijet, přičemž podobná kolize termínu nastala tradičně i v případě vrchařů, startujících na víkendové Ecce homo ve Šternberku. Jako poslední v pavilónu Z zahřměla Tatra 815 východočeského Svoboda týmu, která mimochodem minulý měsíc vybojovala zlato na výborně obsazené již zmiňované Baja Sachsonia. A o minulém víkendu pak další zlato mezi kamióny na Rallye Trialu v Málkově u Prunéřova. O víkendu se pak u svých vozů objeví i někteří členové posádky a stejně tak by se měli objevit i někteří další jezdci vozů z výstavky.

Odpoledne svoji žlutou Škodu 1000 MB, která úspěšně absolvovala marathón London Sydney, přivezl také Ing. Josef Michl, ale nakonec došlo k malé změně a ve finále ji zaparkoval na jiném místě a jiném pavilónu.vedle další podobé tisícovky.

Konkrétně v jednom z křídel pavilonu A, kde probíhá výstava mnoha krasavců, nazvaná Classic Show, která nepochybně stojí také za zhlédnutí. A pokud jde o závodní vozy, nacházejí se ještě v dalších expozicích. V pavilónu Z je k vidění ještě několik soutěžních speciálů počínaje staršími škodovkami až po nejmodernější Fábii S 2000. Nechybí ani Subaru Impreza, či Alfa Romeo Martina Rady v barvách „Monte“. Na stánku Škodovky je jistě ozdobou Fábie S 2000 továrního týmu ŠM, jejíž momentálně vedoucí pilot průběžného pořadí Pavel Valoušek průběžně na akci i se svým spolujezdcem rozdává i autogramy.

Na venkovních plochách pak je k vidění hned několik dakarských tatrovek Loprais týmu, ale také Czech Dakar týmu a letka týmu Tomáše Tomečka. A tak by šlo pokračovat. I na nich ale mimochodem lze vidět logo Motormixu ( případně jeho předchůdce Motortipu), jelikož patří mezi partnery pořadu.

Posledním vozem, který do expozice Motormixu na stánku číslo 19 v pavilonu Z přijel až v pátek před polednem, byl další nepochybně krásný kousek. Ford Fiesta S 2000 Jaromíra Tarabuse a Dana Trunkáta, přičemž pilot zůstal i na tiskovou konferenci k zahájení výstavky a rozdával i autogramy. Fiesta ale pravděpodobně nezůstane na veletrhu až do úplného konce, jelikož posádku čeká o příštím víkendu soutěž v jihomoravských Hustopečích a vůz bude ještě potřeba „poladit“. Zblízka ji tedy mohou vidět fandové o celém víkendu a včetně pondělí, pak již ne.

Na stánku, který se nachází na dvou plochách na dohled od sebe, mohou zájemci také zdarma získat hned několik časopisů ( Rally, Off road 4×4 magazín apod. ), ale také třeba program a plakáty na Agrotec rallye Hustopeče, i když jejich počet omezen. Dále plakáty a podpisové karty některých týmů a průběžně jsou připraveny také autogramiády. U Buggyry je na velkoplošné obrazovce promítáno vydařené a velmi dramatické a vydařené video z uplynulých sezón.

Půlhodinový motoristický magazín MOTORMIX je mimochodem k vidění především v kabelových televizích v republice, ale i ke stažení na internetu. Novinkou je vysílání pořadu v rámci kabelové UPC a to celostátně na neplaceném kanálu B TV !! Pořad má premiéru každé dva týdny. Další informace najdete na doméně: www.tvmotormix.cz, kde je zároveň pořad k vidění, či stažení do počítače. Motormix je navíc mediálním partnerem celého veletrhu a jeho diváci a příznivci mají možnost přijít na automobilový svátek v Brně zcela ZDARMA. ( viz podrobnosti na jeho internetových stránkách). Lístek navíc platí zároveň také na závody Světové série Renault na brněnském okruhu, které se konají v sobotu i neděli a mezi okruhem a Výstavištěm jezdí přímé autobusy rovněž zdarma.