Karel Abraham zvítězil v posledním závodě před přestupem do královské kategorie MotoGP.

Ve Španělsku se o tomto víkendu jel poslední závod sezóny mistrovství světa silničních motocyklů. Brněnský závodník Karel Abraham přijel do Valencie ve velké pohodě a už v trénincích se pohyboval na druhém až třetím místě. V kvalifikaci bohužel přišly technické problémy, které však rozjetého Karla nedokázaly zastavit, a i přesto že část kvalifikace strávil v boxech, dokázal se kvalifikovat na devátém místě. V nedělním ranním warm-upu už byl Abaja zase zpět na čelní pozici a to rovnou na první.

Po vydařeném startu se Karel Abraham propracoval do čelní skupiny, ve které se sváděly fantastické souboje kolo na kolo a Karel se v ní rozhodně neztrácel, naopak, byl jeden z nejrychlejších. Předjížděcí manévry, ve kterých si mistr světa Toni Elias, Andrea Iannone, Julian Simon, Stefan Bradl, Tom Lűthi a Karel Abraham nedarovaly ani centimetr trati, zvedal diváky ze sedadel. Několik kol před cílem svedl Abaja několik těsných soubojů s Toni Eliasem a do posledního kola najížděl na čtvrtém místě. Ani pár kilometrů před cílem však nebylo nic rozhodnuto, všichni jezdci jeli na sebe nalepeni tak, že by mezi nimi nepropadl list papíru. Po riskantním předjížděcím manévru Eliase, kterým rozhodil Simona a trefil Iannoneho, se Abraham dokázal nejlépe zorientovat a protáhl se na první místo, které dokázal udržet až pod šachovnicovou vlajku.
Fantastické vítězství Karel Abraham potvrdil i nejrychlejším kolem závodu, kterým ustanovil nový rekord okruhu Ricarda Torma ve Valencii pro třídu Moto2, a stal se teprve třetím českým jezdcem, který dokázal zvítězit v závodě mistrovství světa.

Karel Abraham: „Po Eliasově manévru jsem se dostal do vedení, nevěděl jsem, že mám malý náskok, a čekal, kdy přijde útok tvrdě jezdícího Iannoneho. Ten naštěstí nepřišel a já se můžu radovat z prvního vítězství v Grand Prix. Jsem velmi šťastný a chci poděkovat týmu, sponzorům, fanouškům a všem, kteří mě podporují.“

Oslavy v týmu Cardion AB Motoracing však budou umírněné, neboť již v pondělí začínají přípravy na oficiální test královské třídy MotoGP, do kterého se brněnský jezdec zapojí v úterý a ve středu.

Jaroslav Mareček, e-auto.cz