Za poslední měsíc zaevidovalo pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit několik desítek pozoruhodných počinů. Mezi nimi třeba nejdelší dominový pád kostek, kterých bylo přes 7 tisíc, ale nebyly to dominové kostky, nýbrž cihly (nakoupené v rámci charitativního projektu AKCE CIHLA), nebo třeba žonglérský rekord se třemi sekerami Slováka Milana Roskopfa. Ale nejen to :

Nejdelší had z lidí v červeném oblečení

Oblastní charita Jihlava uspořádala v Den charity akci spojenou s výzvou: „Přijďte v červeném tričku či jiném druhu oblečení červené barvy a vyjádřete tak podporu činnosti Oblastní charity Jihlava, která je součástí Diecézní charity Brno.“ V rámci akce byl na Masarykově náměstí v Jihlavě vytvořen rekordní, přes dvě stě metrů dlouhý had z 203 lidí v červeném oblečení.

Znak poskládal v lahvi!

Už více než půl roku trvá pokus o světový rekord, který má za úkol podpořit odpovědný přístup občanů k životnímu prostředí a posílit  jejich aktivní účast na tříděném sběru odpadů v obcích a městech České republiky. Cílem pokusu je sestavení největší galerie znaků měst a obcí ČR vyrobených z odpadových materiálů. Rekordní pokus pořádá autorizovaná obalová společnost EKO-KOM a jeho průběh koordinuje pelhřimovská agentura Dobrý den. K účasti je přihlášeno již více než 600 škol z celé České republiky! Jejich seznam, stejně jako mnoho dalších informací, najdete na www.znakymestaobci.cz. Rekordní galerie se před pár dny rozrostla o velmi neobvyklý příspěvek. Vyrobil jej pan Leopold Heneš z Třebenic na Vysočině, který je už v České knize rekordů zapsán jako autor největší kolekce objektů umístěných v láhvi. Tentokrát sestavil a po částech ve skleněné pětilitrové láhvi slepil znak města Jaroměřice nad Rokytnou (autorovo rodiště) o rozměrech 14×16 cm. Znak „protáhl“ hrdlem o průměru 25 mm. Na jeho výrobu použil materiály, které patří do kontejnerů na tříděný odpad. Polystyrén, víčka PET lahví, držák na plastové příbory, papír a skleněné střepy. Světově unikátní galerie, která byla oficiálně otevřena za přítomnosti prezidenta ČR Václava Klause, vyvrcholí vystavením na brněnském výstavišti u příležitosti konání veletrhu GO a Regiontour 13. – 16. ledna 2011.

Sůl nad zlato aneb Nejvíc lidí se solí

Společnost K3 Bohumín vzdala u příležitosti připomínky 30 let, které uplynuly od úmrtí Jana Wericha, poctu tomuto nezapomenutelnému tvůrci výzvou, aby v duchu filmu Byl jednou jeden král, v němž Jan Werich ztvárnil hlavní postavu a který vznikl na motivy pohádky Sůl nad zlato, přišlo co nejvíce lidí, kteří přinesou na náměstí sůl a symbolicky ji odevzdají „králi“. V průběhu jediné hodiny se na to konto sešlo pod dohledem komisařů z Agentury Dobrý den 309 účastníků, kteří přinesli ať už ve slánkách, dózách, sklenkách, v kilogramových sáčcích či jen tak v dlani sůl, již poté vysypali do společné kádě.

Miroslav Marek
Ag. Dobrý den Pelhřimov