Pelhřimov – Rekordy – Úsměvy
Na letošním festivalu Pelhřimov – město rekordů, jehož hrdiny bývají obyčejní lidé věnující se neobyčejným činnostem a disciplínám, bylo letos nemálo důvodů k úsměvu:

1. úsměv

  • měli na tváři pořadatelé. Festival, který je jednou z nejvýznamnějších akcí na Vysočině, navštívilo hodně přes deset tisíc lidí a ti mohli spatřit celkem 99 rekordů, které v mnoha případech nemohou být nikde jinde k vidění.
Louis Amstrong
Salvador Dalí

2. úsměv

  • se objevil na tváři každého, kdo shlédl v expozici Zlaté české ručičky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit Největší kolekci trojrozměrných karikatur známých osobností. Veselé obličeje představil a do muzea věnoval rychlokarikaturista Lubomír Vaněk z Brna. Karikatury jsou vyrobeny z keramické hmoty. Malé busty s vtipem autorovi vlastním karikují zavedené charakteristiky známých osobností – Václava Havla, Miloše Zemana, Václava Klause, Vlasty Buriana, Járy Cimrmana, Bolka Polívky, Salvadora Dalí, Marylin Monroe, Winstona Churchilla, Alberta Einsteina a Louise Armstronga. Kupříkladu 3D karikatura Miloše Zemana je umístěna ve skleničce na „velkého panáka“, Václava Klause zdobí kravata z bankovek, Bolek Polívka má veliký klaunský nos a Winston Churchill typický dlouhý doutník… 3D fóry jsou v Pelhřimově k vidění celoročně.
    Václav Havel
Miloš Zeman

3. úsměv

  • upekly cukrářky z místní Adélky. Šlo o dva obří – usmívající se cukrářské smajlíky. Ten klasický, který se ve zdejší cukrářské a pekárenské výrobně dělá běžně, to je svačinka, která se vám vejde do dlaně. Největší cukrářský smajlík, který bude zapsán do České knihy rekordů, má ovšem 1 m v průměru a váží 20 kg. Základnu rekordního pamlsku, (vysokou 9 cm) tvořilo třené těsto. Oči, nos a úsměv pak sladký krém. Oba obří smajlíky pořadatelé nakonec rozkrájeli a rozdali stovkám návštěvníků 21. ročníku mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit.
Rekordní smailíci

4. úsměv

  • patřil silákovi Jiřímu Žaloudkovi. Šlo o úsměv spokojený, protože Jirka se zapsal do České knihy rekordů tím, že dokázal tlakem rukou proti sobě zvednout 53 Českých knih rekordů, čímž takto unesl 52,258 kg. Síla hřbetů knih, tedy šíře řady, dosáhla 90,1 cm. Knihy rekordman po zvednutí nerozsypal, nýbrž je následně ve stejném stavu opět položil na stůl.
Zvedání knih

--
S přáním dobrých dnů
Miroslav Marek
Agentura Dobrý den Pelhřimov
www.dobryden.cz