Vajíčko je bezesporu symbolem Velikonoc. Vajíčko je však také předmět, prostřednictvím kterého se řada lidí zapsala do České knihy rekordů. Nahlédněme tedy – právě teď v čase velikonočním do databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov a nechme se třeba i inspirovat. Na téma „vajíčka“ se dají – jak se sami přesvědčíte – dělat skutečně nejrůznější vylomeniny:

NEJVĚTŠÍ VELIKONOČNÍ KRASLICE Z LIDÍ

Devět set čtyřicet žáků pelhřimovských základních škol sestavilo na ploše pelhřimovského Masarykova náměstí dle předlohy připravené paní Věrou Vackovou, učitelkou výtvarného oboru ZUŠ Pelhřimov, mozaiku velikonoční kraslice o rozměrech 25×11 metrů. Pět barev kraslice tvořila různobarevná trička: v červené barvě nastoupilo 232 žáků ZŠ Krásovy domky, žlutou si obléklo 216 žáků ZŠ Komenského, černou barvu zvolilo 244 žáků ZŠ Na Pražské, modrá patřila 190 žákům ZŠ Osvobození a bílá 58 žákům Základní školy praktické a speciální. Rekordu bylo dosaženo ve středu 12. dubna 2006 v Pelhřimově – městě rekordů.

VELIKONOČNÍ STROM – SKOŘÁPKOVNÍK

Město Miroslav uspořádalo tradiční originální akci, při níž byl 30. března 2004 na zdejším náměstí Svobody instalován strom s 3167 vyfouknutými velikonočními vajíčky. Strom byl dle svého původu pojmenován jako skořápkovník miroslavský (Ciciricus craslicus). Výdutky vajíček shromažďovaly od počátku roku miroslavské restaurace a jídelny a o jejich malování a navlékání se podílely děti z místních škol.

O nový rekord v největším počtu obarvených vajíček na jednom stromě se ale o 3 roky později postaraly Základní škola a Mateřská škola Nahořany, které navštěvuje dohromady pouhých 46 žáčků. Ti shromáždili a poté 8. dubna 2006 za pomoci hasičů a dalších dospělých navěsili na jejich skořápkovník 11 133 vyfouknutých velikonočních vajíček.

JENŽE:

O rok později vzal za své i tento rekord. Nahořany trumfnul Bludov: zdejší kulturní dům uspořádal akci, během níž bylo shromážděno a poté v průběhu 4 hodin s pomocí vysokozdvižné plošiny a žebříků navěšeno na 15 metrů vysoký strom 30 658 vyfouknutých velikonočních vajíček. Kraslice v Bludově sbírali už od listopadu a hlavní organizátorka musela obětovat nejen značnou část svých kanceláří, ale později i garáž, takže nebohý manžel musel kvůli rekordnímu skořápkovníku nějaký čas parkovat venku.

NEJDELŠÍ HAD Z VEJDUMKŮ

Vyvrcholením dlouhodobé akce pracovníků a děti z kroužků DDM Bílina bylo 5. dubna 2001 navlečení rekordního hada dlouhého 653,9 m a vytvořeného z 10 400 vyfouknutých vajíček.

KRASLICE Z KŘEPELČÍCH VAJÍČEK

Jana Jelínková vytvořila pro akci Skořápkovník konanou 10. dubna 2006 v Základní a mateřské škole U Parkánu 17 v Praze-Ďáblicích z 335 křepelčích vajíček pomyslnou kraslici o rozměrech 75×63 cm.

SBÍRKA ODRÁTOVANÝCH VAJÍČEK

Nový exponát je k vidění na stezce Procházka Českou knihou rekordů. Jedná se o ukázku 49 odrátovaných kraslic pocházejících ze společné akce:

Největší sbírka odrátovaných kraslic od největšího počtu autorů

Na základě výzvy dráteníka Petra Musila byla pro Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov v průběhu 8 měsíců vytvořena za účasti rekordního počtu 153 autorů kolekce 310 odrátovaných kraslic. Rekordní sbírka byla kompletně představena 14. června 2003 v rámci mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů a její část pak 10. dubna 2006 instalována na stezce s názvem Procházka Českou knihou rekordů v Pelhřimově.

ČOKOLÁDOVÁ MAXIKRASLICE

Rekordní, 128 kg vážící vejce z čokolády vyrobil podnik Zora Olomouc v 70. letech minulého století.

I vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!

Vše důležité a aktuální o českých NEJ… a z Pelhřimova – města rekordů – najdete na www.dobryden.cz