Říkává se, že Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Zcela jistě to platí pro ty opravdu vánoční dny začínající tím nejkouzelnějším – Štědrým dnem. Už méně to platí pro dny předcházející. A zvlášť u těch lidí, kteří připravují překvapení pro své nejbližší.
Kuriózní vánoční překvapení pro nás pro všechny pravidelně každým rokem chystají i rekordmani. Zalistujeme-li jejich kronikou – tedy Českou knihou rekordů, zjistíme, že i nejkrásnější svátky v roce bývají velkou motivací k vytvoření netradičních rekordů s tradičními symboly Vánoc …

Největší betlém ze slámy

Vystavilo ho loni Muzeum Karlova mostu v Praze a bylo opravdu na co koukat! V kapli sv. Ducha zde na své návštěvníky čekalo 24 postav v životní velikosti. Vytvořil je Andrzej Wrzecionek z Polska. Devět lidských figur včetně svaté rodiny a anděla a patnáct zvířecích postav autor zhotovil ze slámy a suchých travin tzv. ošatkovou technikou. Nejvyšší je jeden ze tří králů (Melichar) vysoký 196 cm, svatý Josef měří 175 cm a u nejmenší figury -
Jezulátka – naměřili komisaři Agentury Dobrý den 47 cm.
Všechny figury, z nichž nejmohutnější je stojící velbloud, který má při výšce 193 cm délku 290 cm, rekordman vyrobil za použití nosných dřevěných koster.
Unikátní betlém se navíc každoročně rozrůstá o nové postavy.

betlém ze slámy
betlém ze slámy:

Největší adventní věnec v ČR

Pracovalo se na něm celé čtyři dny ve Vémyslicích a na jeho výrobě se podílelo osm lidí. Průměr věnce, který do České knihy rekordů Agentura Dobrý den zaregistrovala loni, činí 13,5 metru a stojí na dvanácti 3,3 metru vysokých vzpěrách. Na adventní věnec byly spotřebovány 2 kubické metry smrkového dřeva a 3 tuny borového chvojí!

Největší perníkový betlém vyrobený dětmi

Dvacet pět dětí ze 6. až 9. tříd Masarykovy základní školy v Lanžhotě upeklo a nazdobilo obří betlém tematicky zaměřený na život v Podluží. Skládal se z 318 perníčků (142 hvězd, 53 zvířat, 106 lidských postav, 9 stavení, 25 stromů a 6 vozidel). Při instalaci betlém zabral plochu 17,82 m2. Nejvyšší perník dosahoval výšky skoro půl metru (46,5 cm). Navíc většina postaviček byla oděna v krojích typických právě pro oblast Podluží. Na výrobu betlému bylo spotřebováno 21 kg mouky, 10,5 kg cukru, 8,5 kg medu a 140 vajec.

největší perníkový betlém v Lanžhotě
největší perníkový betlém v Lanžhotě

Nejdelší přání napsané Ježíškovi za jedinou minutu

Jarmila Schrickerová z Jihlavy napsala nejdelší přání Ježíškovi v časovém limitu jedné minuty. Vymyslela a na papír napsala celkem 17 předmětů, které by si přála mít pod vánočním stromečkem. Rekord vznikl v rámci rekordního víkendu v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

… a pokud byste chtěli vidět ještě více vánočních NEJ …, přijeďte se podívat do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, kde se můžete podivovat i třeba nad kuriózním keramickým betlémem v demižonu! Nejlepší termín je neděle 19. prosince, kdy na zdejším náměstí probíhá tradiční voňavá akce Zlatá neděle na radnici, při níž teče grog a teplý čaj z největší konvičky na světě, zpívat bude Naďa Urbánková, koledovat budou Pouličníci, uvidíte pohádky i řemeslníky a taky živý betlém s živým velbloudem a ochutnat můžete i to, jak místní mistři z pekárny Adélka umějí upéct obrovskou vánočku.

Miroslav Marek
Agentura Dobrý den