Ať už jsou pohnutky k třídění odpadů jakékoliv, vězte, že důvodem může být i zápis do České knihy rekordů. Dovedete si třeba představit hromadu z více než stovky tisíc víček od PET lahví? Věřte, že to je pořádná halda! Ale co s ní? Kdyby takovéhle množství mělo skončit někde na divoké skládce nebo v popelnici, bylo by to nejhorší, co se může stát. S plasty si příroda umí poradit jen za velmi, velmi dlouhou dobu. Zkrátka odpad je dobré vytřídit a pak znovu využít k dalšímu zpracování. To má svůj smysl. I proto je součástí každoročního vyhlašování výročních cen REKORDMAN ROKU také kategorie EKO rekord – výroční cena společnosti EKO-KOM zaměřená na oblast třídění odpadů a ekologickou výchovu.

LETOS BYLY NOMINOVÁNY TYTO POČINY:

NEJVĚTŠÍ EMBLÉM Z VÍČEK OD PET LAHVÍ

Město Uherské Hradiště uspořádalo akci ke Dni Země, v rámci které byla z nevídaného počtu 122 222 víček od PET lahví sestavena mozaika znázorňující logo města vytvořené právě k této akci. Takto sestavený obrazec měl rozměry 10,1 m x 11,1 m.

NEJDELŠÍ VZDÁLENOST UJETÁ ELEKTROMOBILEM NA JEDNO NABITÍ

Průkopník a propagátor elektromobilů, tedy vozidel, která mají místo nádrže zásuvku, Jaromír Vegr, dokázal s autem Peugeot 106 elektric ujet vzdálenost dlouhou 180,3 km. Cesta vedla z Českých Budějovic do Pelhřimova a přes Humpolec zpět do města rekordů. Při pokusu, který proběhl v rámci Dne bez aut, bylo použito 27 vodou chlazených baterií SAFT, které se dají nabíječkou EPRONA nabít za jednu jedinou hodinu. Jízda autem na elektrický pohon je překvapivě tichá – laik vlastně ani nepozná, že motor je už nastartovaný! Při letošním festivalu rekordů a kuriozit se navíc Jaromír Vegr 13. června pokusí v Pelhřimově překonat vzdálenost 200 km!

OBŘÍ DUHA Z VÍČEK OD PET LAHVÍ

V Havlíčkově Brodě proběhla z iniciativy kraje Vysočina akce, při které tým složený z dětí havlíčkobrodských základních škol a pracovníků Agentury Dobrý den Pelhřimov vytvořil pětibarevnou duhu z 304 210 žlutých, oranžových, červených, modrých a zelených víček od PET lahví.

NEJVÍC SEŠLÁPNUTÝCH PET LAHVÍ V POPELNICI

Jestlipak víte, že do plastové popelnice klasické velikosti se vejde jen a pouze 35 nesešlápnutých jedenapůllitrových PET lahví? Na loňském červnovém festivalu Pelhřimov – město rekordů ovšem tříčlenné družstvo EKOKOMU dokázalo za 15 minut sešlápnout a umístit do stejné popelnice (má objem 110 litrů) rekordní počet 179 jedenapůlli­trových PET lahví. To je 5× víc než těch nesešlapaných. Vemte si to k srdci!

NEJVÍCE NAJEDNOU SEŠLÁPNUTÝCH NÁPOJOVÝCH KARTONŮ

Městský úřad Mělník uspořádal k oslavám Dne Země propagační akci, v rámci které jejích 923 účastníků sešláplo ve shodný okamžik na shodném místě 923 krabicových obalů odmléka a džusů. Ty poté pro další zpracování vhodili do speciálních odpadových nádob na plasty.

O tom, který výkon získá titul Rekordman roku, se rozhodne v rámci Galavečera festivalu Pelhřimov – město rekordů 13. června 2008, který ozdobí i kapela Děda Mládek Ilegal Band a řada atraktivních rekordmanů. Přijďte se mrknout – vstup je volný, stejně jako o den později.

I vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!

Vše důležité a aktuální o českých NEJ… a z Pelhřimova – města rekordů – najdete na www.dobryden.cz