V těchto dnech vychází inovovaná Česká kniha rekordů III se zbrusu novými kapitolami a desítkami nových údajů. Nechte se prostřednictvím této knihy dnes a denně překvapovat. Z Pelhřimova – města rekordů přichází sice dotisk, avšak s řadou dosud nezveřejněných (a zcela ojedinělých) českých NEJ…, která jsou v mnoha případech i světovými rekordy:

Největší hodina biologie pod širým nebem

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci uspořádala opravdu úchvatnou a zároveň názornou akci s názvem Srdce srdcí, které se zúčastnilo 1523 lidí oblečených do trik různých barev – podle toho, zda představovali krev okysličenou, či odkysličenou.  Z toho 431 účastníků tvořilo  specializované skupiny srdečních buněk: svalové buňky síní a komor, buňky tvořící a přenášející elektrický vzruch (tzv. převodní systém srdce), červené krvinky v cirkulující krvi a stěny velkých tepen. Další skupinka aktérů představovala také defibrilátor, používaný k obnovení srdeční činnosti po zástavě srdce. No a promyšlenou choreografií těchto jednotlivých skupin pak zúčastnění vytvořili unikátní pohyblivý model představující přesně to, jak srdeční sval funguje.

Dálková přeprava vody pomocí nejdelšího spojení hasičských hadic

287 sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky a navíc jeden sbor ze Slovenska dokázaly z hadic a čerpadel pospojovat 63,46 km dlouhé funkční vedení. Do práce se zapojilo celkem 2592 dobrovolných hasičů. Použito bylo 3553 kusů hadic „B“ a 234 čerpadel. Akce začala 8. května loňského roku v 10.35 h. nabráním vody z říčky v Dolních Loučkách a byla ukončena v 17.40 h. výstřikem vody na vrcholu Devíti skal! Voda tak překonala převýšení 541 m.

Dálková přeprava vody

Strom z lidí

Vězte, že pod tímto prapodivným názvem se skrývá největší koláž sestavená z fotoportrétů.
Zkrátka – Poděbradka vyzvala prostřednictvím facebooku své příznivce k vytvoření nového českého rekordu! Koumáci vytvořili na internetu strom, který byl ale tak veliký, že bylo třeba kvůli němu propojit 3 výkonné počítače, aby se tam vůbec vešel. Strom však nebyl nakreslen, nýbrž sestaven z kostiček. Jako když si představíte v televizních zprávách rozostřený obrázek nezletilé oběti trestného činu. Co kostička, to v tomto případě fotka člověka. Každá kostička měla navíc své číslo, to proto, že na konci se losovalo o ceny. Nicméně od listopadu do 24. prosince 2010 vložilo do systému svojí fotografii celkem 26 747 lidí. Jeden portrét vedle druhého dal dohromady obraz stromu a celá koláž byla následně vytištěna na síťovinu, čímž vznikl obří obraz o rozměrech 15,9×9,3 m (147,87 m2), přičemž vlastní koruna stromu tvořená uvedeným počtem čtvercových fotografií (4,5×4,5 cm) má rozměr 9×6,8 m. Obří mozaika byla poté vystavena na jednom z domů na pražské Národní třídě. Jen k jejímu přichycení bylo potřeba více než sto osmdesáti ok.

Strom z lidí

Největší z Čechů – Nejvíc Hamletů

Celovečerní film (režie Robert Sedláček), jehož vznik byl motivován právě Českou knihou rekordů, činností Agentury Dobrý den Pelhřimov a osudy filmařů, kteří jej natočili, film plný rekordů a rekordmanů, humoru a nevážně vážných příběhů, film, v němž hraje největší počet lidí zapsaných v České knize rekordů, získal v konkurenci 21 celovečerních filmů roku 2010 celkem 7 nominací na Českého lva. Ale:
Během natáčení komedie Největší z Čechů došlo k události, která bude rovněž do České knihy rekordů zapsána : v pátek 14. srpna 2009 se v jediné scéně odehrávající se u vstupu do Muzea kuriozit v Pelhřimově – městě rekordů sešli čtyři představitelé Hamleta, aktuálně ztvárňující tuto postavu na českých profesionálních scénách. Igor Bareš hrál v té době dánského prince v Národním divadle v Brně, Jaroslav Plesl v Dejvickém divadle v Praze, Jiří Vyorálek v divadle Husa na provázku a Michal Bumbálek v Hadivadle a současně v divadle Husa na provázku v Brně v představení Shakespearománie II – Lidé Hamleti.

I Vy buďte NEJ … a dejte nám o tom vědět. Jsme na www.dobryden.cz nebo taky v Pelhřimově ve věži!

Miroslav Marek
Agentura Dobrý den Pelhřimov
www.dobryden.cz