Pelhřimov - město rekordů

Na 60 rekordních počinů očekávají pořadatelé 22. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov - město rekordů, který proběhne 8. a 9. června.

Ozdobou bude zcela jistě unikátní a pořádně veliká socha z provazů z dílny slovenské rekordmanky, vystoupení německého siláka a fakíra Rainera Schrödera, který dokáže v zubech zlomit kovový klíč na utahování šroubů č. 13, či pokus Raky Miličeviče pocházejícího ze Srbska, který se za pomoci speciální plynové pece pokusí před zraky diváků žárem roztavit běžnou skleněnou lahev a z ní postupně vytvořit zcela ojedinělou více než metr vysokou lahev rekordní!

Jenže podobných kousků uvidíte desítky. Pelhřimovský festival rekordů a kuriozit zahájí 8. června už odpoledne rekord dětí pelhřimovských škol věnovaný nevidomým - nejvíc lidí s páskou přes oči. Rekord doprovodí koncert Anety Langerové a zde jsou další vychytávky :

Celou festivalovou sobotu 9. června bude na Masarykově náměstí pracovat na nové vodnické soše vznikající pro expozici Muzea rekordů a kuriozit řezbář a nezdolný dřevosochař Jiří Halouzka z Jiříkova, autor více než pěti set soch v životní velikosti (jedna z nich má ale více než 10 metrů), tvůrce největšího betlému v ČR a také držitel tohoto zbrusu nového rekordu :

Nejvíc vlastnoručně vyřezaných draků

Jiří Halouzka, který v Jiříkově provozuje Pradědovu galerii se stovkami unikátních soch v životní velkosti, zde na jednom místě vystavuje největší počet vícehlavých draků, které sám za pomoci motorových pil a dlát vytvořil. Pro svou expozici vyřezal celkem 9 draků z topolového a dubového dřeva . Největší saň má na délku 8,49 m. Obří draci, z nichž jsou dva dvouhlaví, šest trojhlavých a jeden čtyřhlavý, jsou vyřezáni vždy výhradně z jednoho kusu dřeva. Všechny saně dohromady mají hmotnost 20 tun.

Na největší přehlídce rekordů v Evropě se představí i Skotské hry pánů v sukních (skotských kiltech) vyznávajících Skotsko jakou svou druhou domovinu. Kromě jiného půjde i o překonání tohoto zápisu v České knize rekordů :

Farmářský běh

Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Tomáš Dolejš z Čerčan dokázal v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 11. skotských her na Sychrově, přenést dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 145,55 m. Úkolem účastníků soutěže bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny postavil na zem. Pokus o rekord probíhal na dráze s obrátkou do protisměru po každých 20 metrech.

Kromě dalších netradičních disciplín se mohou diváci těšit mimo náměstí na Dechovkovou arénu v Městských sadech, Folkovou arénu v zahradě Domu dobrých dnů či Rockovou arénu před Kulturním domem Máj (9. června - 13.00 - 18.00 hod.) a od 20.00 na Galavečer REKORDMAN ROKU s tradičně obřím ohňostrojem.

Vstup na všechny programy ZDARMA

PS : A viděli jste už někdy snídat koně v sedě u stolu ?

Miroslav Marek
Agentura Dobrý den Pelhřimov
www.dobryden.cz