Víte, že například dětské skluzavky se až z 95 procent vyrábějí z odpadového materiálu, který odnesete do žlutého kontejneru a kterým v tomto případě jsou především víčka od PET lahví ?
I tato skutečnost hrála svou roli při vzniku dlouhodobého pokusu o zápis do České knihy rekordů, jímž je NEJVĚTŠÍ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA NA INTERNETU. Jejím smyslem je nejen vytvořit rekord, ale především upozornit na potřebu správného třídění odpadu, které je v dnešní době už u většiny lidí normální, obyčejnou záležitostí, která patří k naší moderní době.
… A jak mít své zvíře v této netradiční ZOOLOGICKÉ ZAHRADĚ (www.EKO-ZOO.com)?
Je to snadné :
Z barevných víček od PET lahví sestavte obraz zvířete nebo jakéhokoliv 3D živočicha.
Své dílo vyfoťte, vyplňte „rodný list“ a zvířátko i s rodným listem vložte na web. Pořadatelé, kterými jsou společnost EKO-KOM starající se u nás o osvětu v oblasti třídění odpadů a o to, aby byl dostatek barevných kontejnerů, a redakce České knihy rekordů zkontrolují vaše dílko a zobrazí ho na www.EKO-ZOO.com v příslušném výběhu podle druhu zvířete. Je to jednoduché a navíc přispějete k popularizaci dobré věci. Materiál, se kterým budete pracovat, nepatří do koše na odpadky nebo do popelnice, ale do žlutého kontejneru. Je totiž dále využitelný k výrobě celé řady produktů (zatravňovací dlaždice, ploty, lavičky, odpadkové koše…).
Například v základní škole v Košeticích vytvořily děti největší žirafu z více než 7 tisíc víček, která má na výšku 2,75 m.
V současné době je v EKO-ZOO už přes 1350 živočichů, mezi nimi opice, motýli, zebry, oslíci, šneci, koníci, velbloudi, pštrosi, stonožky, tygr …, ale i beruška víčalka (protože z víček), žralouš plastouš (protože z plastu), lvíček z víček …, však se do www.EKO-ZOO.com „dojděte“ podívat.
A jeden bonbónek navíc : Chobotnici s nejdelšími chapadly z víček od PET lahví mají na svědomí kluci a holky pelhřimovských základních škol – ZŠ Osvobození, ZŠ Komenského, ZŠ Krásovy domky, ZŠ Na Pražské a ZŠ Komenského 1326 –jako příspěvek k tomuto novému rekordu vytvořili chobotnici se 14 chapadly z víček od plastových lahví umístěných do průhledných saků o průměru 14 cm a obvodu 44 cm. Celková délka chapadel činila nevídaných 346,5 m, což představuje váhu 935,55 kg a celkový počet 381 800 víček.
Rekordu bylo dosaženo na 20. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů a toto množství uzávěrů (téměř tuna) představuje například  354,4 m2 zatravňovací dlažby používané na parkovištích pro osobní auta (na 1 m2 dlaždic padne 2,64 kg víček).
Tak se nenechte zahanbit a přispějte i vy a vyhrajte :
Notebook ! Pro školu s nejvíce zvířaty v přepočtu na jednoho žáka.
 Fotoaparát ! Pro autora největšího zvířete. (rozhodují rozměry – dokladem je foto při měření.)
 3 x telefon ! Pro vylosované rodinné týmy.
 9 x Česká kniha rekordů pro druhé třetí a čtvrté místo v každé kategorii.