Vánoce, to nejsou jen staré zvyky, dárky, koledy a stromeček, i když tím jsou především. Jsou ale mezi námi lidé, kteří tu a tam pojmou myšlenku oslavit nejradostnější svátky v roce nějakým tím NEJ… A protože na pultech knihkupectví se v těchto dnech objevuje zbrusu nová ČESKÁ KNIHA REKORDŮ III. se zcela novými rekordy a 1 038 fotografiemi těch nejunikátnějších okamžiků, při nichž vznikaly české rekordy, pojďme v této knize zalistovat právě kapitolou VÁNOCE:

Nejdelší vánočka
Na rekordní vánočku, kterou pro společnou předvánoční akci Agency Je5 a Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov pořádanou na pražském Staroměstském náměstí loni upekli klasickým způsobem ze 6 pramenů pekaři z pelhřimovské Adélky bylo spotřebováno 25 kg mouky, 4 kg cukru, 3 kg vajec, 6 kg másla, 2 kg droždí, 0,5 kg soli, 1 kg vanilkového cukru, 5,5 l vody a kilo mandlí. Vánočka byla 497 cm dlouhá. Podobné monstrum budete moci nejen vidět, ale i ochutnat o Zlaté neděli na pelhřimovském náměstí. Přijďte, vždyť zahřát se budete moci grogem z největší konvičky na světě a pokochat se budete moci nejen zpěvem Naďi Urbánkové, ale třeba i pohledem na živý Betlém, v němž nebude chybět ani živý velbloud.

Nejdéle uchovaný vánoční strom
Manželé Čechovi ze Zlína doma v obýváku udržovali ozdobenou vánoční borovičku po dobu celého jednoho roku od 24. prosince 1998 do 24. prosince 1999. Jehličí na stromku sice časem uschlo, ale díky zalévání po celý rok neopadalo!

Rekordní adventní věnec
Při tradičním řemeslném sympóziu pořádaném okruhem nadšenců kolem paní Vítězslavy Benešové ve Slavonicích vytvořilo 31 lidí společnou prací nevídané rekordní dílo. Jde o jeden z tradičních symbolů Vánoc – adventní věnec. A byť to tak na první pohled nevypadá, jde o rekordní adventní věnec! Celá ta nádhera je totiž upletená z papíru! Jak je to možné ? Největší objekt v ČR upletený z papíru vznikl pod heslem Recyklace bez legrace a jde o následující techniku: Staré noviny se smotají do půlmetrových ruliček, které jsou silné asi jako vrbový proutek. Papír se pak namoří a plete se z něj stejně jako z proutí nebo ze slámy. JENŽE v tomhle případě bylo potřeba těch ruliček téměř 3 a půl tisíce. Však rekordní adventní věnec byl ozdoben pětatřiceti květy, čtyřmi třiceticentime­trovými svícemi i s plamenem, spoustou větviček a dalších ozdob. Zajímavé je, že po přelakování je pevnost takového výrobků srovnatelná s tím z klasického proutí. A jen tak na okraj – oněch papírových ruliček na tento rekordní adventní věnec, který bude 20. prosince ozdobou tradiční akce Zlatá neděle na radnici, padlo jeden a třičtvrtě kilometru! Nevěříte ? Přijďte se přesvědčit do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Perníkový betlém s největším počtem figurek
Římskokatolická farnost při kostele Sv. Cyrila a Metoděje v Brně – Židenicích iniciovala výrobu perníkového betlému, do níž se zapojilo 41 žen, které vytvořily 1 215 klasických perníkových figurek vysokých v průměru 15 cm a zdobených výhradně tradiční bílou polevou. Jako pozadí byly zhotoveny perníkové skály a kopce o výšce přibližně 25 cm. Dílo, rozkládající se na ploše 5×3 m, bylo ve zmíněném kostele vystaveno od 23. prosince 2008 do 11. ledna 2009