Rekordní lžíce na brněnském Regiontouru

I tak obyčejnou věc, jakou je polévková lžíce, lze neobvyklým způsobem ozvláštnit. Chce to jen nápad, šikovnost, trpělivost, pracovitost a um autora … a může z toho být dokonce i zápis do České knihy rekordů. Chcete-li se přesvědčit, přečtěte si následující řádky, pojednávající o těch tvůrcích, jejichž podivuhodné lžíce lze obdivovat v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově – ale hlavně se mrkněte na obrázky, řeknou mnohem víc, než dlouhé vysvětlování.

Největší kávová lžička

Jejím autorem je Slovák Ján Hubinský z Trenčína. Lžíce má na délku nevídaných 253 cm a rekordman ji vydlabal v 80. letech minulého století pro svého synka. Nikoliv však k míchání kávy, ale – podržte se – jako plavidlo! Skutečně! Onou příležitostí byla místní neckiáda a lžíce skutečně unese na vodě zdatného dorostence.

Největší kolekce humoristických lžic

Je jich na desítky a všechny je vymyslel, vyřezal, popsal a občas i používal slovenský řezbář a výtvarník Marián Vanek. Budete-li mít příležitost si je v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit prohlížet, budete se zcela jistě velmi dobře bavit, stejně jako účastníci brněnského veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2010, kde si expozice „nesmysluplných lžic“ odbyla svojí premiéru. Ptáte-li se, o čem že je vlastně řeč, pak vězte, že při prohlížení těchto neobvyklých legračních polévkových lžic plných nápadů, si lze klást i takové otázky jako : lze si při pojídání polévky čistit zuby, měřit teplotu nebo zrcátkem pozorovat, co se děje za námi? Nesmysl, říkáte si ? Ale kdepak. S nesmysluplnými dřevěnými lžícemi vtipálka a karikaturisty Mariána Vaneka můžete při jídle dělat prakticky cokoliv. Ve sbírce je možné spatřit lžíci s pilníkem pro vězně, další lze používat jako paličku na maso … Lžíce, která má zabránit tomu, aby se Vám moucha v polévce utopila, má síťku, na lžíci pro vojáky z povolání je možné měnit frčky podle toho, do jaké hodnosti byl majitel lžíce právě povýšen. V rekordní kolekci nechybí ani lžíce pro kuřáky nebo lžíce se zvonkem pro rychlé přivolání číšníka!

Na tradičním svého druhu největším středoevropském veletrhu cestování Regiontour v Brně ale pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit v souvislosti s recesními polévkovými lžícemi vystavilo i obří polévkový hrnec. Jeho objem je vskutku úctyhodný : 2.300 litrů. A jak je patrné z fotografie – jeho přesunutí z Pelhřimova na brněnské výstaviště nebylo v době sněhové kalamity vůbec jednoduchou záležitostí!

Miroslav Marek