EKOREKORDY z vytříděných odpadů

Pojďte se s námi divit a žasnout. Ještě než se ale začtete do následujících řádků, řekněme si, že třídění odpadů se během posledních let stává pro mnoho lidí samozřejmostí, bez třídění a recyklace odpadů bychom za pár let byli odpady doslova zavaleni. Každý z nás za rok totiž vyprodukuje 250 – 290 kg domovního odpadu. Umíte si představit, jak by to tu vypadalo, kdybychom ho netřídili? Naštěstí máme v České republice nastavený velmi efektivní systém nakládání s odpady, ve sběru plastů jsme ve srovnání s evropskými zeměmi na špičce! I proto se pak může takto získaného materiálu použít k výrobě nového zboží. A světe, div se: v nevídaném množství věcí, které si dnes a denně kupujeme je podíl recyklátů, tedy znovu zpracovaného a předtím vytříděného odpadu!

Třeba toaletní papír se vyrábí téměř ze 100 % starého papíru. Noviny z 80 %! Mimochodem právě starého papíru se u nás ročně do modrých kontejnerů odevzdá přes 170 tisíc tun! Pro lepší názornost : to je po okraj naplněný nákladní vlak tak dlouhý, že by zabíral trať z Havířova přes Pardubice až do Liberce (437 km!). Všechny následující rekordy podporované neziskovou společností EKO-KOM, která se stará například i o dostatek barevných kontejnerů, byly vytvořeny na podporu třídění odpadů.

Přidejte se i Vy. Pomůžete tím šetřit energii a životní prostředí. Největší ekovtip namalovaný na roličkách toaletního papíru město Uherské Hradiště iniciovalo ve spolupráci s Centrem ekologické výchovy Žabka při SVČ Klubko Staré Město a s Přírodovědným centrem Trnka při DDM Uherské Hradiště vytvoření největšího ekovtipu o rozměrech 6×3,8 m. Ten byl poskládán z 24 čtverců složených z 220 slepených roliček, na nichž byl obrázek namalován. 5280 roliček tak dalo dohromady zvětšeninu vtipu s tematikou ochrany životního prostředí (autor Ivan Křemelka).

Obří mandala z víček od PET lahví
Skautské středisko Královák z Klatov zorganizovalo za pomoci svých kamarádů sestavení obří mandaly z víček od PET lahví. Na obrazec o průměru 17,4 m
bylo použito 643,7 kg víček všech barev, což v přepočtu znamená přibližně 260 000 kusů.

Nejvíc lidí hrajících společnou skladbu na PET lahve
Agentura Dobrý den Pelhřimov uspořádala pod záštitou společnosti EKO-KOM pokus o rekord, během kterého ve 40 městech a obcích Jihomoravského kraje´hrálo v jednu chvíli 6545 bubeníků z 58 škol společnou skladbu na PET lahve. Každý z hráčů měl dvě petky a přesně v 10.40 hod. dne 15. října 2009 začal v rámci akce zaměřené na třídění a recyklaci odpadů po celé jižní Moravě pořádný, ale rytmický hukot – bubnování na poplach varující před přemírou odpadů.

Největší emblém školy z víček od PET lahví
ZŠ Osecká z Lipníku nad Bečvou uspořádala akci Barevný den – týden pro přírodu, v rámci kterého byl z 360 000 víček od PET lahví sestaven obraz moudré sovy – emblém této školy. Takto sestavené logo mělo nevídané rozměry 15,46 m x 12,47 m. Všechny tyto rekordy byly zařazeny do širší nominace na titul REKORDMAN ROKU v kategorii EKO rekord – výroční cena společnosti EKO-KOM zaměřená na oblast třídění odpadů a ekologickou výchovu. Vítěz bude vyhlášen na jubilejním 20. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů, který proběhne 11. – 12. června 2010.

Miroslav Marek