Pokud byste chtěli na vlastní oči vidět největšího plyšového medvídka v České republice (má 4 metry na výšku a rozpětí tlapek 3,5 m) nebo obří poštovní schránku, která je tak veliká, že by v ní dva lidé mohli u stolu v pohodě poobědvat, měli byste zavítat do Pelhřimova – města rekordů. V tamním Muzeu rekordů a kuriozit je k vidění kolem pěti set dalších českých NEJ…, nicméně existuje datum, které lze k návštěvě tohoto ojedinělého místa obzvlášť doporučit – druhý víkend v červnu. Letos 10. a 11. června na zdejším náměstí opět obživnou stránky České knihy rekordů.

Ohňostroj

Tradiční festival rekordů a kuriozit, který je největší akcí svého druhu v Evropě, proběhne už pojednadvacáté.
O zábavu se v Pelhřimově kromě několika desítek rekordmanů postarají i Bratři EBENOVÉ, Jarda Hypochondr, Naďa Urbánková a vyhodnoceni budou i REKORDMANI ROKU včetně Divadla Járy Cimrmana.

silák Jiří Žaloudek

Festival českých NEJ … ozdobí například silák Jiří Žaloudek, který v minulosti v Pelhřimově kromě jiných výkonů uběhl 30 metrů za 22,82 vteřiny, přičemž měl na popruzích k svému tělu zapřáhnuté auto vážící 2 tuny a 271 kilogramů!

silák Jiří Žaloudek

Mistryně světa v krasojízdě na kole Martina Štěpánková – Trnková se pokusí o čtverný točitý skok na řídítkách! Martina se na pelhřimovském festivalu rekordů a kuriozit blýskla už v r. 2000 nevídaným rekordem, při němž udělala na řídítkách svého jedoucího bicyklu stojku!! a v této pozici ujela vzdálenost 31,25 m!
Chybět nebude ani Charalambos Bursas – mistr fotbalových hlaviček, který se v sérii svých výkonů pokusí i o co nejdéle trvající balancování tří na sobě stojících míčů na hlavě (samozřejmě bez pomoci rukou).

největší poštovní schránka

Představí se zde například Lenka Šátková (Lenčino háčkování), která uháčkovala Dějiny národa českého! Jde o dvě desítky výjevů z naší historie od lovců mamutů přes mistra Jana Husa a husity, Komenského, T. G. Masaryka a první republiku, až po současnost. Všechny postavy, ale rekordmanka vytvořila bez jakékoliv předlohy, pouze s háčkem v ruce a klubkem vlny v košíčku.
Z oboru rukodělné zručnosti představily na předchozích festivalech Pelhřimov – město rekordů české pletařky například šálu dlouhou 158 km (nejde o překlep, ale skutečně o kilometry).

najvětší vyšívaná mapa Evropy

Miroslav Lakomý z Třebčína pro změnu tak dlouho vyšíval, až se mu podařilo zapsat do České knihy rekordů tím, že vytvořil největší vyšívanou mapu Evropy! Na výšivce, která představuje 610 000 stehů a 2 000 hodin práce, jsou stovky názvů měst, pohoří, řek, moří … , přičemž rozměry mapy, kterou si můžete prohlédnout v pelhřimovské expozici Zlaté české ručičky, jsou rovněž úctyhodné: 103×82 cm.

Miroslav Marek
Agentura Dobrý den Pelhřimov
www.dobryden.cz