Prázdniny jsou v trapu, ale vzpomínky na ně zůstanou. A nejen na fotografiích a v hlavách. V řadě případů připomínku o těch rekordních či kuriózních prázdninových výletech najdete i v České knize rekordů. Však si přečtěte, co vše v této oblasti Agentura Dobrý den z Pelhřimova – města rekordů, zaznamenala. V některých případech se jedná o záležitosti vskutku pozoruhodné:

NEJVÍC CYKLISTŮ NA KRUHOVÉM OBJEZDU

Zřejmě nejmenší kruhový objezd najdete v Moravském krasu. Přesto na něm současně po dobu požadovaných 3 minut kroužilo 67 výletníků účastnících se tradičních závodů cyklistů a velocipedistů Tour de Kras. „Kruháč“ v obci Ostrov u Macochy má vnitřní průměr 503 cm a šíři vozovky 418,5 cm.

CYKLISTÉ REKORDMANY PODRUHÉ

Obří nápis z lidí a jízdních kol vytvořilo 577 studentů, profesorů a zaměstnanců Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi pod vedením Anny Frantalové obří nápis „GJR“, představující počáteční písmena názvu školy. Délka každého z písmen mozaiky tvořené lidmi na jízdních kolech činila 22 m.

NEJVĚTŠÍ TURISTICKÝ ROZCESTNÍK

Půjdete-li na výlet pěšky, narazíte na spoustu turistických značek. Mimochodem máme u nás zdaleka nejlepší značení cest široko daleko, a to díky Klubu českých turistů, který inicioval v rámci letošních oslav 120. výročí svého založení výrobu obřího dřevěného turistického rozcestníku. Tedy onoho sloupku, který stojí na křižovatce turistických cest. Jenže ten rekordní má 8 metrů na výšku, jsou na něm umístěny čtyři směrovky značených cest v tradičních barvách (žluté, červené, modré a zelené), tabulka s místním názvem (Staroměstské náměstí, 192 m n. m.) plus dvě tabulky sponzorů.

Objekt, který je přesnou zvětšeninou klasických turistických rozcestníků v poměru 2,5:1, byl slavnostně vztyčen 14. června 2008 ve 14 hodin 14 minut a 14 vteřin na Staroměstském náměstí v Praze.

PUTOVÁNÍ S KONTEJNEREM BRITA

Ekovandr s kontejnerem podnikli v rámci osvěty týkající se třídění využitelných složek komunálního odpadu studenti Míra Jonáš, Lukáš Blažejovský, Tomáš Skoumal a Daniel a Joel Hánovi – vše průvodci pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Po Vysočině urazili pěšky se žlutým kontejnerem na plasty, v němž si vezli všechny své věci, za 6 dní putování nevídaných 180 km. Stihli navštívit 52 obcí, ve kterých nejen vzbudili rozruch a údiv, ale kde i rozdávali ekologické testy, informovali obyvatele o možnostech třídění odpadů a poskytovali rozhovory četným zástupcům médií, kteří jejich putování sledovali. Počet diváků přímo zúčastněných děje a povzbuzujících podél trasy se pohyboval kolem tisícovky. Kuriózní vozidlo, pojmenované rekordmany Brita, je vystaveno i s fotografiemi z neobvyklého čundru na zahradě expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Už jen výpovědi samotných aktérů trempování s kontejnerem jsou pozoruhodné: „Pokaždé jsme vstali v sedm, sbalili jsme stany a všechny věci a v devět jsme vyráželi. Denně jsme ušli přibližně třicet kilometrů. Když pršelo, museli jsme hodně mazat kolečka. Popelnice nechtěla jet. Nepříjemné byly rozmáchané boty a také vítr, který nám strhával pláštěnky z hlavy. Nejlepší každopádně bylo, když bylo pod mrakem a nebylo ani příliš horko. Ze začátku (než to bylo v novinách) si lidé mysleli, že jsme zloději a ukradli jsme jim ve vsi jejich kontejner. Jednou na nás dokonce zavolali policejní hlídku. Čím více jsme se stávali známějšími, tím vstřícnější byly reakce lidí. Troubili na nás z aut, mávali nám. Lidé nás zastavovali, ptali se, jak nám to jde. Nejčastější otázka byla: Kolik kilometrů máte za sebou? Lidé fandili, bylo to příjemné. To se jelo nejlíp. Poslání mise? Abychom šířili osvětu za třídění odpadu. Všeobecné povědomí lidí o správném třídění odpadů je dobré. A určitě to mělo smysl, dostat se do České knihy rekordů a taky dostat mezi lidi informace jiným, zajímavým způsobem.“

REKORDNÍ VÝLET S KOŇMI

Nejpočetnější (a nádherné) spřežení starokladrubských koní má na svém kontě Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Při jejich jezdeckém dnu bylo zapřáhnuto do kočáru 22 starokladrub­ských koní, kteří následně dvakrát objeli předvádiště a absolvovali tak 2 kilometry dlouhý výlet, na který zúčastněné pozval a spřežení vedl Petr Vozáb. Délka úctyhodného koňského spřežení byla 30 metrů a použito bylo mimochodem na půl kilometru opratí!

I vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!

Vše důležité a aktuální o českých NEJ… a z Pelhřimova – města rekordů – najdete na www.dobryden.cz