Únor je měsícem, kdy bývá zima obzvlášť třeskutá.

A tak doporučujeme čtenářům vzít si na hlavu kulicha :-)

Ten z pelhřimovského Muzea kuriozit vás snad potěší na duši, avšak - přiznejme si - příliš nezahřeje!

Miniaturní kulich aneb Nejmenší pletená čepice v ČR

Není mnoho žen (o mužích ani nemluvě), které zvládnou pletení na pěti jehlicích. Blanka Böhmová z Kaznějova dokázala na pěti pletacích drátech o síle 1mm speciálně zhotovených k tomuto účelu uplést miniaturní čepici (kulicha s třapcem), která má na výšku 9 mm, přičemž z toho 3 mm tvoří klasická bambule. K upletení čepice, která má po ohrnutí spodní části dolní průměr 6 mm, použila rekordmanka červenou vyšívací bavlnku. Vlastní práce i přes minimální rozměry výrobku trvala celých 50 minut.

Nejmenší čepička byla Agenturou Dobrý den oficiálně zaregistrována 12. ledna a poté zařazena do expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Nahlédneme-li do Databanky českých NEJ ... Agentury Dobrý den s cílem vybrat opravdu zajímavé rekordy vztahující se k právě vrcholící lyžařské sezóně, určitě bychom sáhli po údaji, který by šlo nazvat : „Z pólu na pól“ O co jde ...?

Není na světě mnoho lidí, kteří stanuli na obou pólech naší zeměkoule. A ještě méně je takových, kteří těchto význačných míst dosáhli pěšky - tedy myšleno - po svých nebo na lyžích. Oldřich Bubák z Pardubic a Vilém Rudolf z Prahy jsou historicky prvními Čechy, kterým se to povedlo.

A obrátíme-li list na lyžařských stránkách České knihy rekordů, najdeme tu výkon, který stál mnohem méně času, ale přitom nebyl o nic méně riskantní. Řeč je o čtyřech lyžařích, kteří se spustili dolů z pořádného kopce na jedněch jediných lyžích - a to proto, aby dosáhli rekordní rychlosti v této neobvyklé disciplíně.

Čtyřčlenná skupina týmu Outdoor aktivity ve složení Vít Veselý, Martin Soukup, Kuba Vaněk a Lukáš Adámek dosáhla při průjezdu měřeným úsekem na jediném páru speciálně upravených lyžích se čtyřmi páry vázání neuvěřitelné rychlosti 84,855 km/h. Stalo se na černé sjezdovce krušnohorského Bouřňáku a díky pečlivému tréninku a souhře se k překvapení mnohých nikomu nic nestalo.

 

Miroslav Marek

Agentura Dobrý den Pelhřimov

www.dobryden.cz