V České knize rekordů lze objevit i kapitolu věnovanou výtvarným počinům. Figurují v ní rekordy, které nemají v mnoha případech ve světě konkurenci. Navíc řadu z těch neobvyklých a vesměs obřích obrazů můžete i vy spatřit na vlastní oči v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

NEJVĚTŠÍ OBRAZ ZE SIREK

na světě slepil Tomáš Korda z Vrchlabí. Obraz znázorňující postavu kovboje sedícího na koni tvořil neuvěřitelných 6654 hodin čistého času, což představuje 831 dnů práce, pokud by autor na obraze pracoval na plný úvazek, tedy 8 hodin denně včetně sobot a nedělí. Dílo, na které mistr spotřeboval 73 194 zápalek a 10 564 zápalkových hlaviček, má rozměry 82,5×122 cm a je součástí expozice Zlaté české ručičky v Pelhřimově. I jeho bohatě zdobený rám (rovněž celý ze sirek) stojí za pozornost.

NEJVĚTŠÍ OBRAZ-KARIKATURA NA PLOŠE NÁMĚSTÍ

Jaroslav Kerles z Českých Budějovic dokázal vytvořit na dlažbě českobudějovického náměstí P ř e m y s l a Otakara II. obří karikaturu pohádkového kapra Jakuba s rozměry 33 x x 31,5 m. Kresba byla vytvořena barvou určenou k bílení zdí a malířským válečkem.

A JESTLIPAK JSTE UŽ NĚKDY VIDĚLI OBRAZ, KTERÝ BY ŠLO UVAŘIT A SNÍST?

V Pelhřimově je k vidění obří znázornění panoramy pražských Hradčan o rozměrech 2 metry krát 120 cm. Výtvarnice Iva Buhl- -Kolářová na svůj kuriózní obraz nepoužila nic jiného než 8 druhů těstovin. Oblohu tvoří špagety, vodu ve Vltavě flíčky … a najdete tu i klasická kolínka, vřetena, vrtule…

NEJVĚTŠÍ OBRAZ-DŘEVOŘEZBA

Jiří Halouzka z Jiříkova vyřezal v průběhu 3 let obří obraz znázorňující horského ducha Praděda uprostřed jeho říše. Rozměry mohutného dřevěného reliéfu, námětem vycházejícího z původního obrazu umístěného na dnes již zbořené rozhledně na vrcholu hory Praděd, jsou 520×222×24 cm. Základ obrazu, který autor vytvořil sám za pomoci řezbářských dlát a kopacích sekyr, je sestaven z 24 lipových stromů.

Rekordní objekt, umístěný v zahradní galerii U Halouzků v Jiříkově, byl do české databanky rekordů zaevidován 28. července 2005.

NEJVÍC KARIKATUR

Lubomír Vaněk z Brna nakreslil 10. června 2006 v průběhu jediné hodiny 175 portrétů – karikatur návštěvníků 16. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů. A nejen to – 8. června 2002 vypodobnil při stejné příležitosti za 3 hodiny rekordních 382 lidí.

Jenže pozor! Luboš umí stejně dobře pravačkou jako levačkou: 12. června 2004 vytvořil za hodinu a tři čtvrtě 100 párů karikatur kreslených oběma rukama, a to tak, že k překvapení všech přihlížejících kreslil současně vždy dvě portrétované osoby pravou i levou rukou zároveň (jedna z jeho karikatur na str. 31)!

I vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!

Vše důležité a aktuální o českých NEJ… a z Pelhřimova – města rekordů najdete na www.dobryden.cz