I kouzlo Vánoc lze přenést do obřích nebo naopak miniaturních rozměrů. A to nejen, co se týče nálady či atmosféry. Leccos o tom vědí v Pelhřimově – městě rekordů, kde sídlí Muzeum kuriozit, v němž narazíte na opravdu netradiční vánoční počiny lidí, kteří jsou mistry svého oboru anebo mistry recese. Prohlédnout si zde můžete nejdelší vánoční prskavku, obří svíčku, nejmenší betlém a řadu dalších překvapujících počinů českých lidí. Ale v České knize rekordů najdete i další vánoční podivuhodnosti :

Nejmenší betlém vyřezávaný ze dřeva
Ing. Miloš Němec z Třemošnice vytvořil běžnou řezbářskou technikou a za použití
obyčejných nástrojů, jako je třeba nožík nebo rydlo – tradiční betlém s motivem svaté rodiny, který je ovšem tak malinký, že nebylo těžké ho umístit do skořápky lískového oříšku. Ona neobvykle malá schránka betlému má na výšku 26 mm a nejvyšší postava svatého Josefa měří 12 mm. Nejmenší vyřezávaný betlém v ČR zhotovený z lipového dřeva je k vidění v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Autor na něm pracoval v konečné fázi pouhé 4 hodiny, ale plány a příprava zabraly týdny a týdny rozmýšlení a nákresů.

Betlém s největším počtem figurek z kukuřičného šustí
Jeho autorkou je Helena Malinjaková z Karlových Varů. Betlém čítající 105 lidských a 13 zvířecích postav, tedy celkem 118 figur, byl inspirován modelem stavby Karlova mostu. Většina postav proto představuje dobové řemeslníky pracující na této unikátní stavbě. Figurky zhotovené z kukuřičného šustí jsou mnohdy opatřeny doplňky a pracovními nástroji zhotovenými z dalších přírodních materiálů. Komisaři pelhřimovské Agentury Dobrý den rekordní betlém zaregistrovali na výstavě v Muzeu Karlova mostu v Praze.
Nejdelší papírový řetěz nainstalovaný na vánočním stromě
Magistrát hlavního města Prahy v rámci projektu za čistější a krásnější Prahu nechal ozdobit vánoční smrk ve Stromovce 2 kilometry a 565 metry papírového řetězu, který z proužků papíru slepily děti z mateřských a základních škol v Praze a Středočeském kraji.

Nejvíc ozdobených vánočních stromečků na jednom místě
Při vánoční akci v ZOO Dvůr Králové ozdobilo 4910 dětí ze 131 mateřských a základních škol vlastnoručně vyrobenými ozdobami 441 vánočních stromečků, které pak zdobily celou ZOO. Každá třída, která k vytvoření rekordu přispěla, měla pak za odměnu prohlídku ZOO zdarma.

… a pokud byste chtěli vidět ještě více vánočních NEJ …, neměli byste chybět 18. prosince ve městě rekordů. Uvidíte i to, kterak se místním mistrům z pekárny Adélka podařila obří několikametrová vánočka, budete si moci vyzkoušet vánoční zvyky a také se přidat k největšímu počtu plujících lodiček ze skořápek ořechů …

Miroslav Marek
Agentura Dobrý den Pelhřimov
www.dobryden.cz