Nejen nepřekonatelné borce, siláky a mistry svého oboru najdete na stránkách České knihy rekordů. Figurují zde i malí rekordmané a také školy a školáci, jimž nyní v únoru začíná druhé pololetí. Zkrátka vytvořit nějaké to NEJ… může opravdu každý z nás – malý i velký! Tady je pár příkladů za všechny :

Nejdelší diktát

Celkem 567 žáků, jejich rodičů, pedagogů a přátel Základní školy Praha – Lysolaje se zapojilo do psaní nejdelšího rukou psaného diktátu. Výsledný pás popsaného počítačového papíru širokého 34 cm byl dlouhý 67,1 m.
Psaní rekordního diktátu trvalo ve dne v noci celkem 48 hodin, během kterých žáci, ale i návštěvníci školy psali text diktovaný učiteli této základky. Výsledek je ohromující : rekordmané popsali 222 listů papíru, což je 22,8 metru čtverečního plochy.

Největší aktovka

Rekordní tašku do školy vysokou 220 cm vyrobilo družstvo DUP Pelhřimov. Po 20 dní na ní pracovalo 7 zaměstnanců a vznikla tak dokonalá zvětšenina takové aktovky, s níž na zádech chodila do 1. třídy většina z nás. Při rekordním pokusu se do tašky vážící 150 kg vešlo 33 dospělých lidí včetně obou pelhřimovských místostarostů. Tento rekord byl později překonán v Ostravě, kde se do aktovky vměstnalo 35 dospělých lidí. Dnes je největší školní brašna exponátem Muzea rekordů a kuriozit a také ozdobou každoročního festivalu Pelhřimov – město rekordů, jehož 17. ročník proběhne 8. a 9. června.

Škola plná hvězd

Děti ze Základní školy v Kodaňské ulici v Praze nejen že sami zhotovily nevídaný počet 22 891 papírových hvězdiček a hvězd, ale pak s nimi vyzdobily okna i veškeré vnitřní prostory své školy.

Nejvíc vloček v oknech školy

Žáci a učitelé ZŠ školy v Husově ulici v Táboře dokázali 2. prosince 2005 v průběhu pouhých 135 minut vylepit do oken své školy celkem 14 766 vlastnoručně vyrobených papírových vloček. Příprava trvala 739 žákům celých 14 dnů.

Nejvíc písmen „A“ namalovaných na jedné zdi

Partnerství pro Budějovické náměstí uspořádalo akci Budějáles dětem, v rámci které žáci ZŠ Poláčkova v Praze 4 a kolemjdoucí chodci namalovali na souvislou část zdi o rozměrech 2×50 m do předem předkreslené sítě nevídaný počet celkem 1 248 znaků písmene „A“ – každé jiné. Rekordu bylo dosaženo v rámci oslavy Dne dětí v Praze

Nejvíc papírových lodiček na jednom místě

Žáci třídy 9. B Základní školy Hlávkova 26 v Aši dokázali vytvořit v průběhu dvou měsíců celkem 14 266 papírových lodiček. Rekord byl ukončen přemístěním lodiček na školní hřiště dne 27. června 2005.

Nejdelší „hodina“ matematiky“

Trvala déle než den a půl! Takovýhle bláznivý nápad ale nepochází z hlavy učitelů, nýbrž samotných žáků. 33 kluků a holek z 9. ročníků ZŠ Hanspaulka v Praze 6 přemluvilo paní učitelku Pavlínu Mojžíšovou a ta se s nimi vydržela učit matematiku nepřetržitě 38 hodin a 5 minut ! Komisaři z pelhřimovské Agentury Dobrý den důsledně dbali na to, aby celá třída dodržovala přesně zvonění, tak jako je tomu při normální výuce.

Štafetové zdolání nadmořské výšky Mt. Everestu

65 žáků ZŠ Nový Malín překonalo 24. června 2004 nadmořskou výšku nejvyšší hory světa Mt. Everestu 8 846 metrů nad mořem za 5 hodin a 10 minut, a to tak, že se střídali ve šplhání na dvou pětimetrových tyčích, přičemž po vyšplhání do výšky 5 m se žák vždy dotkl zvonečku a na druhé tyči začal šplhat další. A co vy – vyšplhali byste alespoň jednou ?

Nejdelší číslo ze všech

ZŠ Pod Zvonek Český Těšín uspořádala pokus, při němž děti ze sedmi českých a jedné polské základní školy dokázaly na trase 2 037,1 m dlouhé vytvořit 11 712místné číslo. Psáno bylo křídou na zem a poslední dvě číslice byly napsány na česko-polské hranici starosty obou částí města. Rekordu bylo dosaženo v Českém Těšíně a polském městě Cieszyn.

I Vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět! Vše důležité z Pelhřimov – města rekordů najdete na www.dobryden.cz