Ctitelé netradičních a mnohdy nevídaných výkonů mají svůj svátek každoročně o druhém červnovém víkendu. V českém městě rekordů – Pelhřimově proběhne 12. a 13. června už devatenáctý ročník mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit. K vidění bude třeba největší mýdlová bublina v České republice (více než 10 metrů!!), představí se pes, který snáší vejce, nejmenší jezdecká socha na světě, nejrychleji zhotovený svetr od ostříhání ovcí až po upředení, upletení a oblečení, vyzkoušet si můžete ohýbání nerezových lžic silou vůle, zapojit se do hromadného luštění křížovek, obdivovat vrhače nožů či jedlíka XXXL. Vystoupí rovněž Vláďa Hron, Naďa Urbánková, Žalman a spol. – Jarda Hypochondr – Jakub Smolík …
Avšak každoročně je součástí festivalu i vyhlašování výročních rekordmanských cen. Mezi nominovanými na titul KURIOZITA ROKU jsou v letošním roce i držitelé těchto ojedinělých počinů :
Nejmenší galerie na světě
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově zprovoznilo 21. března 2008 miniaturní galerii o rozměrech 117 cm x 82 cm x 62 cm. Galerie obsahuje celkem 54 karikatur známých osobností, jejichž autorem je Lubomír Vaněk z Brna. „Vaňkova nejmenší galerie na světě LEHNI“ je ojedinělá tím, že pokud si chce návštěvník vystavená díla prohlédnout, musí k nim ulehnout.
Dvoje sluneční hodiny posazené na sobě
Před obecním úřadem Hýsly se tyčí 1,4 m vysoký polos (vrhač stínu) zhotovený z nerezu, na jehož samém vrcholu jsou umístěny nejmenší sluneční hodiny zakryté skleněnou kopulí. Hodinky si lze seřídit při slunečním svitu hned ze dvou časoměrných zařízení.
Autory jsou Petr Weiss ze Sklenného u Svitav a Tibor Skalka z obce Hýsly.
Hodinový unikát byl veřejnosti představen 25. října 2008 při slavnosti v obci Hýsly.
Největší drak chrlící ohnivé plameny
Řezbář Jiří Halouzka z Jiříkova vytvořil z jediného kusu topolového dřeva obří čtyřtunovou sochu trojhlavého draka s délkou 849 cm. Drak s dalším rozměrem 161 cm v nejširším místě má obvod 404 cm a díky důmyslné vnitřní konstrukci dokáže za pomoci zabudovaných plynových hořáků chrlit z tlamy až třímetrové plameny. Z tohoto důvodu byla část hlavy draka opatřena oplechováním.
Rekordní socha, jejíž vznik byl inspirován skutečností, že Jiříkov má draka ve svém znaku, byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrována na sklonku roku 2008 a k vidění je střídavě na hradě Sovinec a v Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově.
Největší puzzle
Občanské sdružení Trutnov – město draka zorganizovalo akci, v rámci které byly na trutnovském Krakonošově náměstí sestaveny obří puzzle o rozměrech 16,6 m x 28,5 m vyobrazující legendárního trutnovského draka. Každý z dílků stavebnice měřil 94 cm x 84 cm, přičemž celkový počet kusů činil 672. Drak, který je součástí městského znaku, zabral na trutnovském Krakonošově náměstí plochu 473,1 metrů čtverečních a účastníci slavností jej skládali téměř 3 hodiny.
Rekordu bylo dosaženo 10. května 2008
Za pozornost v této kategorii ovšem stojí i největší kolekce historických objektů slepených ze špejlí pana Ladislava Nováka z Myšence u Protivína (jedná se o repliky těchto historických objektů: Hluboká, Karlštejn, Křivoklát, Kost, Zvíkov, Staroměstská radnice a Eiffelova věž).
Na letošním festivalu rekordman představí kromě těchto staveb i „špejlový“ zámek Lednice, což je vpravdě úctyhodné dílo